http://ttlink.com/mp3donustur https://www.graphis.com/bio/mp3-donusturucu/ https://ko-fi.com/mp3donusturucu https://www.youmagine.com/mp3-donusturucu/designs https://wakelet.com/@mp3doenuestueruecue456 https://godotengine.org/qa/user/mp3donustur https://www.jigsawplanet.com/mp3donustur?viewas=3e61a08f27a9 https://www.slideserve.com/mp32
https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Haber » YKS puanları nasıl hesaplanır? sorubak blogu

YKS puanları nasıl hesaplanır? sorubak blogu

YKS puanları nasıl hesaplanır?

bu yıl üçüncü 2020 YKS Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı olarak da bilinir. 2020 YKS Hesabı YGS ve LYS’den farklı olup olmayacağı merak ediliyor. YKS uygulaması Belirli tarihlere göre adaylar YKS 2020 Heyecan yükselmeye başladı.

tamam YKS Puan Hesaplama Nasıl yapıldı? YKS Puan türleri nelerdir? Adayların notları nasıl belirlenir? İşte bilmeniz gereken bilgiler:

YKS Soruları, Temel yeterlilik sınavında adaylara Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimlerinden toplam 120 soru sorulur.

Alan yeterlik sınavında Türk Dili ve Edebiyatı grubu, Sosyal Bilgiler Testi, Matematik, Fen Bilimleri, Din Kültürü ve Felsefe grubu soruları uygulanır. AYT 160 sorudan oluşmaktadır.

Yabancı dil sınavında yabancı dillerle ilgili (İngilizce, Fransızca, Almanca) sadece 80 soru bulunmaktadır.

Bu soruların cevaplarına göre YKS sonucu Anlaşıldı. İşte Yüksek Öğrenim Kurumu Sınav (YKS) sonuç hesaplama hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler;

  • Adayların gireceği her sınav için belirli standartlaştırılmış puanlar hesaplanır.
  • Her adayın testlere verdiği cevaplara göre doğru ve yanlış belirlenir.
  • Adayın kaç hatası olduğu dörde bölünür ve dört hatanın doğru olduğundan emin olunarak ham net sayı bulunur.
  • Başlangıç ​​net sayısı belirlendikten sonra her öğrencinin sorulara verdiği cevaplara göre ham puanlar, test ortalaması ve standart sapma belirlenir.
  • Standart sapma, her adayın aynı soruya verdiği cevaba göre değişir. Yani adayların çok yanlış yaptığı soruların standart sapması, az yanlış yaptığı soruların standart sapması yüksektir.
  • Puanlar, standart puan ve standart sapma değerlerine göre belirlenir.
  • Sınav puanına adayın hesaplanan Ortaöğretim Geçme Puanları eklenerek tercih edilecek puan belirlenir.

Ortaöğretim başarı puanının hesaplanması

2020 YKS Sınav sisteminde OBP 250 ile 400 arasındadır. Ortaöğretimi bitirme puanı 100 üzerinden belirlenen adayın 5 ile çarpımı OBP puanı olacaktır.

Örneğin 50 puan alan bir öğrencinin OBP puanı 250, 100 puan alan bir öğrencinin puanı 500 olacaktır.

Elde edilen OBP puanı 0,12 ile çarpılarak adayın test puanına eklenecektir.

Örneğin; Adayın OBP puanı 500 ise 500 * 0.12 = 60, 300 ise 300 * 0 12 = 36 olacaktır.

Yani OBP’de 500 puan alan aday test puanına ek olarak 60 puan, 300 puan alan aday ise sınav puanına ek olarak 36 puan alacak.

Okul puanı hesaplanırken her öğrenci için aynı katsayılar çarpılarak elde edilen puanlar toplanır.

Ortaokullar ve meslek liseleri için puan hesaplaması

Temel meslek liselerine gidip kendi bölümlerinden üniversite tercihi yapan adaylar, kendi bölümlerini tercih etmeleri halinde aynı katsayıyı 0,06 ek katsayı ile çarparak 15 ile 30 arasında ek puan alacaklardır.

Sınavı geçen adayların notlarının hesaplanması

Herhangi bir bölümü geçemeyen ve sınava tekrar giren adayların bir sonraki okul puanları yarıya indirilir. Yani bulunan sayı 0,12 ile değil 0,06 ile çarpılarak toplanacaktır. Öğretmen lisesi ve meslek liselerine gitmeleri halinde katsayıları 0,06 değil 0,03 ile çarpılacak. Yani 60 puan alabilen aday kazanamaz ve giderse 2020 YKS Puan Hesaplaması Sonuç olarak, toplamdan 30 puan düşülecektir.

Lisansüstü okul kazananlarına onur puanı verilmeyecektir. Okul birincileri doğrudan 60 puan alamazlar. Diploma puanı 5 ile çarpılıp tekrar 0,12 ile çarpılarak bulunur.

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın