medyauzmani.com

Yetişkinlikte aşılarınızı ihmal etmeyin


Bebeklerin ve küçük çocukların ölüm oranının, çocukların rutin aşılarından önce dünya çapında daha yüksek olduğu bilinmektedir. Hatta çocukluk çağındaki ciddi enfeksiyonlar nedeniyle bazı sağlık sorunları yetişkin yaşamında da devam edebilir. Bunun en ünlü örneklerinden biri tüberküloz aşısıdır. Bu çocukluk aşısı ile akciğer tüberkülozuna karşı değil, diğer potansiyel olarak ölümcül tüberküloz türlerine karşı korunur. Yetişkinlikte de izlenecek aşı programları vardır. Örnekler arasında pnömoni (zatürre) aşısı, grip aşısı ve yeni tanıtılan Covid-19 aşısı sayılabilir.

Pnömoni (pnömoni) aşısı özellikle KOAH, astım ve bronşektazi hastalarına önerilir.

Zatürre (zatürre) aşısı, bakteriyel pnömoniye (pnömoni) neden olan Streptococcus pneumonia adlı bir bakteriye karşı bir aşıdır. Bu aşı, pnömoninin en yaygın nedeni olan mikroplara karşı bir aşıdır. Ancak bizi diğer nadir nedenlerden ve viral pnömoniden koruyamaz. 65 yaş üstü veya bilinen ciddi bir yandaş hastalığı (kalp, böbrek hastalığı, kronik akciğer hastalığı vb.) olanlar için önerilir. Bu aşılardan biri 13’lü (hayatta bir kez) aşı, diğeri ise 5’er yıl arayla iki kez yapılması yeterli olan 23’lü aşıdır. Bu iki aşı önerilir. Zatürre (zatürre) aşısı olmayan bir kişinin 13 yılda bir aşıya başlaması, ardından en az 4-6 ay sonra 23’lü aşı yapılması önerilir. Bu aşılar, KOAH, astım ve bronşektazi hastalarına rutin olarak önerilmektedir.

Grip aşısı her yıl Ekim ve Kasım aylarında zorunludur.

Zatürre aşısının yanı sıra her yıl yenilenen grip aşısının da ekim ve kasım aylarında yapılması gerekiyor. Grip pandemileri her yıl Ocak ve Mart ayları arasında en şiddetli olduğu için bu aşıları bu dönemden önce yaptırmak önemlidir, ancak geç kalanlar için Haziran ayına kadar yapılabilir. Kronik hastalığı olanların yanı sıra sağlık çalışanları, kalabalık ortamlarda çalışanlar, okula giden çocuklar ve özellikle hamileler grip aşısı olması gerekenler arasında sayılabilir. Gebe kadınlarda grip çok şiddetli olabilir ve can kaybına neden olabilir. Ayrıca, anne adaylarının ciddi şekilde hasta olduğu durumlarda, çocuk için güvenli ilaçlara alternatifler sınırlı olduğundan, bu dönemde aşı ihmal edilmemelidir.

enfeksiyona en duyarlı olduğumuz alan; bizim evimiz!

Çocuklara aşı yaptırmanın önemi; Bunun nedeni viral hastalıkların özellikle okula giden ve hastalanan çocuklar arasında hızla yayılması ve bu enfeksiyonun gençler tarafından evlerinde ek hastalıklara yakalanan yaşlılara bulaşmasından kaynaklanmaktadır. Covid-19 pandemisi sırasında bunun sık sık örnekleri yaşandı. Okulların kapalı olduğu ve maske kullanımının yaygın olduğu dönemlerde çocuk polikliniklerine başvuran çocuk hasta sayısının pandemi öncesi döneme göre bile yıllık rutinin çok altında olduğu biliniyor. Okulların açılmasıyla virüs evlerdeki çocuklara da sıçradı. Ev bizim güvenli alanımız ve orada enfeksiyondan kaçınmak kolay değil, aslında en savunmasız olduğumuz yer evimiz. Bu nedenle aşı olan kişilerin viral yükünü ve bulaşıcılığını azaltmaya çalışmak, hastaneye yatış veya hastalığa yol açan ölüm olasılığını azaltmak çok önemlidir.

Virüs değiştikçe aşılar da değişiyor.

Virüs değiştikçe, tıpkı yıllık grip aşısı gibi, diğer aşılarda da aynı şekilde etkili kullanmak için değişiklikler yapmak gerekiyor. Bu nedenle sonbahar sonu veya kış gibi koronavirüs aşılarında güncelleme yapılabilir. Ancak okulların açılmasıyla bu dönemde vaka sayılarında hızlı bir artış beklenebilir. Bu nedenle aşı programından sapmamak ve aradan 6 ay geçmişse en azından ilk hatırlatma dozunu almak esastır. İkinci hatırlatma dozu, halihazırda bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığı olan 65 yaş üstü bireyler için önerilir.

Covid-19 aşısını ihmal etmeyin

Covid-19 pandemisi sürecinde bu kadar çok insan hayatını kaybetti ve kayıplar azalsa da devam ediyor. Aşı etkisi ile. Aşılanan grupta hastalığın seyrinin nasıl değiştiği, kayıpların ve ağır hastalıkların ne ölçüde azaldığı net bir şekilde not edildi. Bu nedenle Covid-19 aşısı olmak, gerektiğinde hatırlatma dozlarını ihmal etmemek, risk altındaki gruplara pnömoni ve grip aşısı yaptırmak çok önemlidir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın