http://ttlink.com/mp3donustur https://www.graphis.com/bio/mp3-donusturucu/ https://ko-fi.com/mp3donusturucu https://www.youmagine.com/mp3-donusturucu/designs https://wakelet.com/@mp3doenuestueruecue456 https://godotengine.org/qa/user/mp3donustur https://www.jigsawplanet.com/mp3donustur?viewas=3e61a08f27a9 https://www.slideserve.com/mp32
https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Haber » Yeni bir çalışma, tartışmalı üç ebeveynden oluşan bir fetüsün güvenliğini ortaya koyuyor

Yeni bir çalışma, tartışmalı üç ebeveynden oluşan bir fetüsün güvenliğini ortaya koyuyor

Yeni bir çalışma, tartışmalı üç ebeveyn tekniğinin güvenliğini ortaya koyuyor

2016 yılında bir bebek üç biyolojik ebeveynle doğduğunda, prosedürün etiği ve güvenliği konusunda endişeler vardı.

Deneysel prosedür sırasında, annenin DNA’sı, DNA’sı çıkarılarak bir donör yumurtasına implante edildi. Doktorlar daha sonra donör yumurtasını, kocanın spermini kullanarak nakledilen DNA ile döllediler.

Bu prosedür, çocuğun annenin mitokondrisi yoluyla bulaşabilen Leigh sendromu adı verilen nadir bir nörolojik hastalığı miras almasını önlemeyi amaçlar.

Endişe, annenin iğ transferi sırasında çıkarılan mitokondri izlerinin çoğalarak bebek için sağlık sorunları yaratmasıydı.

İğ transferi, yumurtadan maternal DNA içeren iğ şeklindeki kromozom setinin çıkarılmasını içerir.

Bununla birlikte, bu prosedürün döllenmeden beş gün sonra tek tek hücrelerin genleri üzerindeki etkisini inceleyen bir araştırma, bunun kontrol grubundan farklı olmadığını buldu ve bu da prosedürün erken embriyonik gelişimi etkilemediğini gösteriyor.

Araştırmacılar, blastokistlerin gelişim aşamasındaki düzinelerce hücrenin genomunu, DNA metilomunu ve transkriptomunu incelemek için tek hücreli üçlü omik dizileme yöntemi kullandılar.

Yazarlar, “Sonuçlarımız, iğ transferinin, blastosist aşamasında DNA demetilasyonunda nispeten hafif bir gecikme ile embriyonik gelişim için genellikle güvenli göründüğünü gösteriyor” diyor.

Pekin’deki Halk Kurtuluş Ordusu Genel Hastanesi’nde bir kadın doğum uzmanı-jinekolog olan çalışmanın ortak yazarı Wei Shang, “Mitokondriyal replasman tedavisi tartışmalı bir alandır” diyor. “Araştırmamız sayesinde, teknoloji geliştirme için bir temel sağlamayı umuyoruz.”

Columbia Üniversitesi’nde bir kök hücre biyoloğu olan Dietrich Egli dedi. doğa Çalışma, yüksek kaliteli verileri nedeniyle “benzersiz ve dikkat çekiciydi”.

“Bu ilk [study] iğ transferi kullanılarak oluşturulan insan embriyolarının bu kadar kapsamlı bir karşılaştırmasını yapan kişi.

2016 yılında donör mitokondri ve iğ transferi yöntemiyle dünyaya gelen ilk çocuk, doğumdan yedi ay sonra herhangi bir sağlık sorunu yaşamadı ancak uzun vadeli etkileri henüz bilinmiyor.

Çin’in Hangzhou kentindeki Westlake Üniversitesi’nde mitokondriyal biyolog olan Min Jiang, “Ana mitokondri ve çekirdek uzun süredir bir arada bulunuyor, bu nedenle çekirdek belki de ana mitokondriye sahip hücreleri tercih ediyor” diyor.

Şimdiye kadar, çalışmalar iş mili transfer eylemini gösteriyor. Ancak tedaviyle doğan bebeklerin uzun vadeli sağlığının klinik deneylerle araştırılması gerekeceğini söylüyor.

2016 vakasında, patolojik varyantı içeren maternal mitokondriyal DNA’nın yüzde 5’inden azı aktarıldı. Mevcut teknolojiler bunu yüzde 2’ye düşürebilir.

İngiliz ve Avustralya hükümetleri, ciddi genetik hastalıkları önlemek için mitokondri bağışını yasallaştırdı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde hala yasaklanmıştır ve Çin’de yasal olup olmadığı belirsizdir.

Leigh sendromu, 5.000 bebekten 1’ini etkileyen, maternal mitokondrideki patolojik varyantların neden olduğu az sayıdaki hastalıktan biridir.

Leigh sendromlu çocuklar genellikle iki veya üç yaşını geçmezler. Zihinsel, motor ve yutma yeteneklerini kaybederler ve nefes almada zorluk, kusma, ishal ve gelişme geriliği yaşarlar.

İnsan embriyosundaki DNA’nın çoğu, insan yumurtası ve sperminin içindeki çekirdekten gelir. Ancak hücrenin güç merkezi olan mitokondri de bir miktar DNA içerir. Çekirdekte 25.000’e kadar gen ve mitokondride sadece 37 gen vardır.

Sperm bir miktar mitokondriyal DNA içerir, ancak bu, döllenme sürecinde yok edilir, bu nedenle üreme için sadece annenin mitokondrisi kalır.

Kaynak: Science Alert

İnsan derisi yağları ve ozon, bir oksidasyon alanı oluşturmak için etkileşime girer.

İnsan derisi yağları ve ozon, bir oksidasyon alanı oluşturmak için etkileşime girer.

Yeni bir çalışma, tartışmalı üç ebeveyn tekniğinin güvenliğini ortaya koyuyor

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın