medyauzmani.com

Vladimir Putin, seferberlikten firar etmenin cezasını sertleştiren bir kararnameyi imzaladı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da kısmi seferberlikten kaçanlara 10 yıla kadar hapis cezası öngören kararnameyi imzaladı.

Geçen hafta Rusya’da kısmi seferberlik ilan edilmesinin ardından birçok Rus vatandaşı, güçlerine teslim olmak yerine Türkiye’nin de aralarında bulunduğu diğer ülkelere yönelmeye başladı.

Havalimanlarının yoğunluğu ve komşu ülke sınırlarında kısmi seferberlik kararına uymayanlara hapis cezası uygulanması için yasa tasarısı hazırlandı.

Putin yasayı onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Parlamentosu tarafından kabul edilen yasayı bugün onayladı.

Kremlin Enformasyon Servisi’nde yayınlanan kararnameye göre, güçlerine teslim olmayan Rus vatandaşları 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Ayrıca bu suçu tekrarlayanlara ağır para cezaları verilmesine karar verildi.

Kaçanlar 8-10 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Bu suçu ilk kez işleyenler bir ila üç milyon ruble arasında para cezasına çarptırılabilir. Bu suçu tekrarlayanlar 8 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Bir yıl görev yapmış bir vatandaş olabilir

Öte yandan Putin, Rus ordusunda en az bir yıl askerlik sözleşmesi imzalayan yabancılara Rus vatandaşlığı verilmesine ilişkin yasayı da imzaladı.

Yine Kremlin Bilgi Servisi’nde yayınlanan kararnameye göre, Rus ordusunda görev yapan yabancılar, ülkede oturma izni almadan doğrudan Rus vatandaşı olabilecekler.

Vladimir Putin, seferberlikten firar etmenin cezasını sertleştiren bir kararnameyi imzaladı #2

Vladimir Putin, seferberlikten firar etme cezasını ağırlaştıran kararnameyi imzaladı #3

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın