medyauzmani.com

Uyuma şekliniz ölüm riskini belirler


Gün içinde yorgun bir vücudu rahatlatan uyku, sağlıklı bir beden ve zihin için çok önemlidir. Uyurgezerlik, uyku apnesi, horlama, uykusuzluk gibi birçok sorun vardır. Oluşan problemler hastalıklar hakkında ipuçları verir. Stanford Üniversitesi’nden Emmanuel Minot da dahil olmak üzere bilim adamlarının çalışmalarının sonucu. Uyku yaşının ölüm riski ile doğrudan ilişkili olduğu gösterilmiştir. Geceleri uykusuz kalan kişilerin daha fazla risk altında olduğu söylenirken, uykunun birçok hastalıkta ilk bozulan şeylerden biri olduğu ortaya çıkıyor.

Uyku kalitesindeki değişiklikler ve kötü sağlık belirtileri

Bilim adamları, uyku sırasında vücut hareketleri, nefes alma ve kalp atışı ile ilgili 12.000 çalışmayı inceleyerek, uyku bozukluğunun ölüm riski ile doğrudan bağlantılı olduğunu buldular. Uyku yaşı, insanların sağlıklarıyla ilgili uyku özelliklerine göre tahmini yaşıdır. Genel olarak insanlar farklı yaşlarda farklı uyurlar ancak uyku kalitesindeki değişiklikler her yaşta sağlıksızlığın ilk belirtilerinden biri olarak öne çıkıyor.

Uyku, Parkinson hastalığında önceden uyarı veriyor

Bir çalışmada Parkinson hastaları örnek olarak gösterildi. Yapılan araştırmalara göre Parkinson hastalarında diğer semptomların başlamasından yaklaşık 5 veya 10 yıl önce çoğu hastanın kabus gördüğü, uykusunda çığlık attığı ve hatta duvarları yumrukladığı gözlemlenmiştir.

Ölüm tehlikesi belirtileri

Araştırmaya göre, ölüm riskinin başlıca belirtilerinden biri, insanların gece boyunca birkaç kez hatırlamadan kısaca uyanmasıdır. Ancak bu uyku bozukluğu, çoğumuzun sahip olduğu uykusuzluk veya uyku apnesi gibi uyku problemlerinden farklıdır. Uzmanlar, ciddi uyku bozuklukları yaşayan kişilerin bunları hatırlamadığına dikkat çekiyor.

Nedenini araştırın

Uyku bozukluğunun ölüm riski ile doğrudan ilişkili olduğu gösterilse de uzmanlar kesin nedeni belirleyemedi.Çalışmaya katılan Doktor Mignot konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: uyku bozukluğunun nedeni sağlığa çok zararlıdır, ileride araştırmayı planladığımız bir sorundur.

Kronik yaşlar ve uyku yaşları kullanılır

Araştırmaya katılan bilim adamları, ilk olarak belirli bir yaştaki ortalama uykuyu ortaya çıkardı. Ardından, uyku yaşlarını tahmin etmek için 12.000 çalışmadan elde edilen verileri kullandılar. Araştırmacılar, insanların kronolojik yaşları ile uyku yaşları arasındaki farkı kullanarak, bunun ölüm oranını nasıl etkilediğini belirlediler. Araştırma sonucunda “uyku yaşı”ndaki artış “uyku segmentasyonu” ile doğru orantılıdır.

Uyku yaşı değişebilir

Uyku yaşının artması ölüm riski ile doğru orantılı ancak haberler hiç de fena değil. Bilim adamlarına göre uyku yaşını değiştirmek mümkün. Düzenli uyumak ve uyanmak, uykunuzu iyileştirmede en önemli faktörlerden biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın