medyauzmani.com

Ukraynalı mülteciler ve Yunanistan’dan gelen diğer mülteciler için farklı muamelenin kabulü


Düzensiz göç dünyanın en büyük sorunlarından biridir.

Doğu ve Afrika’dan Avrupa ve ABD’ye göç yolunda, başta Suriyeliler ve Afganlar olmak üzere Ortadoğu toplumlarından insanlar umuda doğru yürüyor.

Son zamanlarda Ukrayna-Rus savaşıyla birlikte milyonlarca Ukraynalı ülkelerini terk ederek farklı Avrupa ülkelerinde mülteci durumuna düştü.

Bu gelişmenin ardından Avrupa ülkelerindeki Ukrayna ve diğer ülkelerden gelen mültecilere yönelik muamele farklılıkları tartışma konusu oldu.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin göçmen sorunuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Fark yaklaşımı AB kararı

AA Mitarakis’in haberine göre, “Ukrayna’dan gelen mültecilerle diğer ülkelerden gelen mültecilere yaklaşımın farklı olduğu bir gerçek. Bu Yunanistan’ın değil Avrupa Birliği’nin kararıdır.” dedi.

AB İçişleri Bakanları Konseyi’nin Ukrayna’dan gelen göçmenlerin mülteci statüsünün doğrudan tanınması için başvurduğunu hatırlatan Mitarakis, Yunanistan’ın AB sınırları içinde hareket özgürlüğü hakkını tüm mültecilere uygulanmak üzere Ukraynalılara uygulamak istediğini kaydetti.

Mültecilerin ilk kez girdikleri ülkede kalmaları doğru değil” dedi.

Metarakis, “Avrupalı ​​müttefiklerimize, herhangi bir AB üyesi devlet tarafından tanınan mültecilerin AB sınırları içinde hareket özgürlüğü hakkına sahip olması gerektiğini söylüyoruz.” dedi.

Mültecilerin AB’ye ilk girdikleri ülkede kalmalarının doğru bir yaklaşım olmadığını savunan Mitarakis, AB’nin bu ülkelerle daha fazla dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi.

“Yükü orantılı olarak artırmalıyız.”

Mitarakis, Yunanistan’ın sonsuz sayıda mülteciye ev sahipliği yapamayacağını belirterek, “Avrupa Birliği’nin yüzde 2,4’ünü oluşturuyoruz. Eşit bir yükü omuzlamalıyız.” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın