medyauzmani.com

Ukrayna, İran’ın Kiev büyükelçisinin akreditasyonunu iptal etti


Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ülkenin geçici maslahatgüzarını bakanlığa çağırdı ve şunları söyledi: “Rus kuvvetlerinin Ukraynalı sivil nüfusa ve savunma kuvvetlerine karşı kullanması için Rusya’ya İran silahlarının tedarik edilmesi, tarafsızlığı İran yüksek komutanlığı tarafından alenen ilan edildi. , Ukrayna’nın egemenliğidir ve toprak bütünlüğüne saygıyla doğrudan çelişmektedir.

Çalışan sayısı önemli ölçüde azaltılacak

Bakanlık yaptığı açıklamada, Rusya’ya silah tedarik etmenin dostane olmayan bir hareket olduğunu belirterek, Ukrayna-İran ilişkilerine ciddi bir darbe indirdi. Bu eyleme yanıt olarak, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın İran’ın Ukrayna büyükelçisinin akreditasyonunu iptal ettiği ve ayrıca Kiev’deki İran büyükelçiliğinde diplomatik personel sayısını önemli ölçüde azaltmaya karar verdiği doğrulandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, bakanlığın kararını sosyal medyadan şu sözlerle duyurdu;

“İran’ın Ukrayna’ya karşı savaşında kullanmak üzere Rusya’ya silah tedarik etmesine yanıt olarak, bugün İran’ın Kiev büyükelçisinin akreditasyonunun iptal edildiğini ve İran büyükelçiliğinde diplomatik personel sayısında önemli bir azalma olduğunu duyurduk.”

Yerel basın, İran’ın Ukrayna ve Moldova büyükelçisi Manouchehr Moradi’nin henüz Ukrayna’da olmadığını bildirdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın