https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml

uçan tekerlekli sandalye


“IATA” (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) kurallarını da az çok biliyorum. Havacılıkta 65 yaş üstü yolcular için bir dizi kolaylık var. Havayolları yaşlı yolcuları ile ilgilenmeye çalışıyor. Ama inanın bunu çok suiistimal eden yolculara sıklıkla şahit oluyorum.

Kurallara göre, tekerlekli sandalye kullanan 65 yaş üstü yolcular, özellikle uzun denizaşırı yolculuklarda, uçağa binerken veya inerken reddedilemez. Özellikle Amerika uçuşlarında 65 yaş üstü tekerlekli sandalyesiz yolcuları pek göremezsiniz. Uçak havalimanına iner, körüğe yaklaşır ve gördüğünüz anda onlarca tekerlekli sandalye ve refakatçileri yolcularını bekler. Neyse ki el ele tutuşabildiğim sürece gezilerde tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duymuyorum.

Amerika uçuşlarında şahit olduğum manzara şudur: Yabancı transit yolcuların çoğu tekerlekli sandalye ile uçağa bindirilir ve önceden oturtulur. Yolculuk uzun. Uçak havalandıktan ve emniyet kemeri sinyali söndükten sonra hemen ayağa kalkarlar.

Hatta bazıları koridorlarda sürünerek jimnastik hareketleri yapıyor. Geç kalmayalım, vardığımızda uçağı fana bağladıktan sonra tekerlekli sandalye başlıyor. Son olarak Boston Logan Havalimanı’ndaki uçağımızda 310 yolcudan 56’sı için tekerlekli sandalye siparişi verildi.

Amacın ne biliyor musun? Bu sözde engelli yolcular, pasaport polisinin özel bir bölümünden hızla geçerler. Diğer yolcuların bu tür ayrıcalıkları yoktur. Çantaları alma zamanı. Bakın, tekerlekli sandalyeli yolcular ağzınızın çevikliğiyle en az 20 kilo çantayı kaldırabiliyor.

Amaç pasaport karakolunu sorgusuz sualsiz atlatıp ülkeye rahat bir şekilde girmektir. Dönüş yolunda en az 20 tekerlekli sandalye ve refakatçileri, İstanbul Havalimanı’ndaki üfleyicide yolcularını bekliyordu. Tabii bir diğer artısı da bu yolcuların uçağa binmeden önce kabine kadar eşlik edilerek koltuklarına yerleştirilmesi.

Hatta yanlış hatırlamıyorsam her bilet kesildiğinde tekerlekli sandalye hizmet bedeli de alınıyor. Çoğumuz bunu bilmiyoruz ve kullanıcı bundan paçayı sıyırıyor.Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın