medyauzmani.com

Üç ayda kaç gün oruç tutar? ibadet nedir? Üç ayın erdemleri!


Müslüman vatandaşlar soruyor: “Üç ayda kaç gün oruç tutar? İbadet nedir? Üç aylık oruç ne zaman başlar?” İşte üç ayın faziletleri…

Üç ay, Receb, Şaban ve Ramazan aylarıdır. İslam dünyası her yıl üç ayda bir hayırlara başvurur.

Müslümanların normalde yaptıklarından daha fazlasını yapmaları tavsiye edilir. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: Receb Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır. Emretmek.

Bu durumda: günahlardan kaçınmak ve namazı üç ayda yoğunlaştırmak. Ramazan öncesi hazırlıklar yapılır.

Özellikle Rakıb, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin üç ayda bir olması önemlidir.

Son zamanlarda vatandaşlar, “Üç ayda kaç gün oruç tutar? Hangi ritüeller yapılır?” sorularına yanıt arıyor.

3 ayda kaç gün ve hangi günlerde oruç tutar?

Diyanet İşleri Başkanlığı 3 ayda namazın kılınmasına ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Üç ay olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır ve Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ey Allah’ım! Receb ve Ebanı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” (Ahmed ibn Hanbel, Müsned, i, 259). Ramazan orucu farzdır (Bakara, 2/184-185). Allah onu korusun ve ona huzur versin, nafilede aylardan daha fazla oruç tutardı Diğeri ise Ramazan dışında hiçbir ayda oruç tutmazdı (Buhari, Safm, 52-53; Müslim, Oruç, 173-79). Receb ve Şaban aylarında devamlı oruç tutmanın şer’î dayanağı yoktur ve kişi bu aylarda sıhhatli olmak ve gücü yetmek şartıyla dilediğini oruç tutabilir.”

Üç ayda kaç gün oruç tutar?  ibadet nedir?  Üç ayın erdemleri!  #Bir

Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir?

Oruç tutmanın en önemli şartlarından biri de niyettir. Ayrıca oruç niyetiyle sahurdan kalkmak. Ramazan orucu, güneşin batışından ertesi günün doruklarına kadar, belli günlerde oruç tutmaya niyet etme ve oruç tutma zamanıdır.

Ancak çekindikten sonra niyetin doğruluğu için o zamandan beri hiçbir şey yememiş, içmemiş ve oruca aykırı hareket etmemiştir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kasani, Bedâa, 2, 85). Bu oruç için mutlak “yarın oruç tutmak” niyeti yeterlidir. Ancak geceden niyet edip, “yarın Ramazan orucu” orucunu tutmak daha iyidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet etmek gerekir (El-Musili, El-İhdhar, I, 397, 400).

Kaza, tövbe ve oruç tutmada, vakit ne olursa olsun, niyet en geç gün batımından kabızlık vaktine kadar olmalıdır. Bu oruca niyet edilirken, “Bir rastlantı, kefaret veya adak orucu gibi” denilmesi gerekir.

Şafii mezhebine göre, nafile hariç tüm oruçlar geceye mahsustur. Perhiz vaktine kadar niyet edilmemişse, o günün orucu sahih olmaz. Öte yandan, güneş doruğuna ulaşıncaya kadar nafile oruç tutmak anlamına da gelebilir (Şirazi, El-Muhazhab, 1, 331-332).

Üç ayda kaç gün oruç tutar?  ibadet nedir?  Üç ayın erdemleri!  # 2

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın