https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Haber » TV’nizde veya monitörünüzde istenmeyen hareket bulanıklığını azaltın

TV’nizde veya monitörünüzde istenmeyen hareket bulanıklığını azaltın

Blur Busters UFO testi
Blur Busters UFO testi

Mevcut tüm monitörlerin doğasında bir dereceye kadar bulanıklık olsa da, bulanıklığı en aza indirmek için monitörünüzün yapabileceklerinden en iyi şekilde yararlanmak için kullandığınız yazılımla TV veya monitör ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Altta yatan teknolojiden bağımsız olarak, düz panel ekranlar, nesneler ve görüş alanları hareket halindeyken çeşitli bulanıklık türlerinden zarar görebilir. Bu, hareketi net bir şekilde görmeyi zorlaştırabilir, ancak birkaç şeyi ayarlarsanız çok fazla bulanıklıkla yaşamak zorunda kalmazsınız.

Siyah çerçeve ekleri kullanın

Siyah Çerçeve Ekleme (BFI), içeriğinizin her karesi arasına mükemmel bir siyah çerçeve ekleyen bir özelliktir. Bu, “koruma bulanıklığı” olarak bilinen düz panel ekranlara özgü bir karartma türünü düzeltir.

Örnek ekran, bir sonraki güncellemeye kadar her kareyi mükemmel bir şekilde görüntüler ve tutar ve yeni çerçeveye oturur. Bu bulanıklığın nedeni, gözlerimizin ekran boyunca hareket eden nesneleri izleyerek görüntüyü retinaya bulaştırmasından kaynaklanıyor gibi görünüyor.

BFI, CRT monitörlerin doğal olarak yaptığı şeyi taklit eder: her yeni kare arasında ekranı karartmak. Bu, görüntü netliğinde önemli bir iyileşmeye yol açar. Ancak, BFI parlaklığı azaltır ve bazı ekranlar görsel titremeye neden olan BFI uygulamaları içerir.


TV’niz veya monitörünüz BFI’yi destekliyorsa, etkinleştirin ve sonucu beğenip beğenmediğinizi görün.

Hareket Yumuşatmayı Deneyin

Modern TV’lerin çoğu, kareleri enterpolasyon yapan “hareket yumuşatma” olarak bilinen bir özelliğe sahiptir. Örneğin, saniyede 30 kare hızında bir program izlerseniz, TV bu karelerin her biri arasında, bu iki karenin ortalaması olan kareler oluşturur. Çerçeveler arasında işlerin nasıl görüneceğini tahmin etmeye çalışır.

Sonuç, daha keskin ve pürüzsüz bir resimdir. Ancak birçok kişi “dizi” etkisinden hoşlanmaz. Özellikle filmler veya TV şovları için. Bu özellik özellikle aksiyon sporlarını veya hareket netliği elde etmenin en önemli öncelik olduğu diğer içerik türlerini izlemek için kullanışlıdır.

Son işlemeyi devre dışı bırak

Çoğu monitör, özellikle televizyonlar, resim kalitesini iyileştirmek için her türlü son işlemeyi yapar. Bu son işleme yöntemlerinden bazıları görüntünüzü yumuşatabilir veya hareket bulanıklığını daha da kötüleştirebilir.


Görüntü kalitesi ile gürültü arasındaki en iyi dengeyi bulmak için, TV menülerindeki tüm son işlemleri kapatmayı ve ardından teker teker açmayı deneyin. Titreşim azaltma gibi bazı ayarlarda açma/kapama düğmesi yerine kaydırıcı bulunur. Bu yüzden mutlu olana kadar kaydırıcılarla oynayın.

Çoğu TV, oyuncuysanız etkinleştirebileceğiniz, eylemi ve yanıt hızını iyileştirmek için ayarları otomatik olarak uygulayan veya kaldıran bir Oyun Modu sunar. Birçok modern TV, bir oyuna başladığınızda oyun modunu otomatik olarak (ekranda bir bildirimle) etkinleştirir.

Daha yüksek bir yenileme hızı kullanın

TV’niz veya monitörünüz şu anda kullanmakta olduğunuzdan daha yüksek bir yenileme hızı sunuyorsa, bunu artırmak hareket bulanıklığını düzeltmeye yardımcı olabilir. Ekran çok sık yenilendiğinde, belirli hareket bulanıklığı türleri azaltılır. Elbette, bunun yalnızca yüksek yenileme hızlarından yararlanmak için yeterli kare üretebilen içerik izliyorsanız gerçek bir etkisi vardır.

İlgili: Oyuncu olmasanız bile neden 120Hz TV isteyesiniz ki?

Piksel yanıt sürelerini değiştirin

LCD ekranlar, elektrik sinyallerine yanıt veren ve şekillerini ve içlerinden geçen ışığı değiştiren sıvı kristallerden yapılmıştır. Bu kristallerin bir fazdan diğerine geçiş süresi reaksiyon süreleridir.

İlk LCD’ler yavaştı ve bariz gölgelenme ve bozulma vardı, ancak modern LCD’ler işi yaklaşık beş milisaniye veya daha kısa sürede hallediyor. Bazı monitörler, piksel yanıt süresini belirtmenize ve bu pikselleri, piksel yanıtının neden olduğu gürültüyü düzelten aşırı hıza koymanıza izin verir.

Ama bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur. Daha yüksek piksel yanıtı ayarlarında, muhtemelen renk matlaşması veya daha düşük renk üretimi gibi kusurlar göreceksiniz. Bu nedenle, piksel yanıtı ile görüntü kalitesi arasındaki en iyi dengeyi bulmaya çalışın.

Oyun içinde kamuflaj ayarlarını değiştirin

Bir video oyununda ayarlar menüsünü görüntüleyin.
Video oyun ayarları sayfası

Video oyunları oynuyorsanız, büyük olasılıkla başlık bilerek bulanıklaştırılmıştır. Bu özellikle, hareket bulanıklığının 30 fps’deki oyunların görsel titremesini maskelediği 30 fps’deki konsol oyunları için geçerlidir.

Bazı oyunlar, kamuflajın gerçek hayatta nasıl çalıştığına benzer şekilde, nesne bazında kamuflaj uygular ve çoğu zaman iyi görünür. Diğer oyunlar, oyuncu kamerayı her hareket ettirdiğinde tüm görüntüyü bulanıklaştıran kamera bulanıklığı uygular. Bu genellikle daha az çekicidir ve kapatmak, animasyonu daha görünür hale getirebilir.

Birçok modern oyun, basit bir anahtar yerine bir kaydırıcı kullanarak bulanıklık yoğunluğunu ayarlamanıza izin verir. Opaklığı en sevdiğiniz seviyeye ayarlayın.


Daha iyi bir ekran satın alın

Geçerli ekranınızda hangi ayarlamaları yaparsanız yapın, görüntüde her zaman doğal hareket bulanıklığı veya kişisel bir “leke” olacaktır. Ekran teknolojisi geliştikçe, ara sıra meydana gelen bu bulanıklık daha az fark edilir hale gelir.

TV’nizi veya monitörünüzü birkaç yıldır kullanıyorsanız, yeni ekranların kararmaları ne kadar iyi ortadan kaldırdığına şaşırabilirsiniz. İster modern bir LCD, ister bir OLED paneli edinin, muhtemelen birkaç yıl önce aynı teknolojiyi kullanan ekranlardan çok daha hızlı olacaktır.

İnceleme sitelerinin belirli bir ekranın ne kadar bulanık olduğunu değerlendirmek için Blur Busters UFO gibi araçları kullanarak bulanıklık testleri yapması artık yaygın bir uygulamadır. Bu nedenle, bir sonraki TV’niz veya monitörünüz için alışveriş yapıyorsanız, yanıt sürelerine ve karartmaya ayrılmış inceleme bölümüne özellikle dikkat edin.

kaynak bağlantı

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın