medyauzmani.com

Türkiye’de 32 bin 376 kişi HIV ile yaşıyor


AIDS ve HIV hakkında bilgi veren Prof. Dr. Dr. Akalın, resmi kayıtlara göre 2021 yıl sonu itibarıyla 26 bini erkek olmak üzere toplam 32 bin 376 kişinin HIV ile yaşadığını söyledi.

İlk olarak 1981’de tanımlanan edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS), en yaygın olarak cinsel temas ve damar içi madde kullanan kişilerle aynı şırıngayı paylaşmak yoluyla bulaşır.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği HIV/AIDS Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Dr. Halis Akalın, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hastalığın ortaya çıktığı günden itibaren salgın hale geldiğini ve bu şekilde devam ettiğini belirtti.

Akalın, HIV enfeksiyonunun bulaşma yolları ile ilgili olarak,“Kan nakli, organ nakli, HIV ile yaşayan anneden çocuğa ve sağlık çalışanlarına meslek sonrası maruz kalma olabilir.” dedi.

HIV’in yaygın olduğu yaş aralığı 20-45’tir.

AA Haber’e göre. Akalın, Türkiye’de HIV ile yaşayan kişilerde en yaygın yaş grubunun 20-45 olduğunu belirtti.

Son yıllarda resmi kayıtlara giren HIV ile yaşayan insan sayısındaki düşüşün, test imkanlarının Corona virüs salgınından olumsuz etkilenmesinden kaynaklandığını ve bu artışın 2023 yılında normale dönmesinin beklendiğini belirtti. Akalın, bu artışın önüne geçmek için cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma bilincinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

“Bağışıklık sistemi hücrelerine zarar vererek onları zayıflatır ve bağışıklık sistemini zayıflatır”

HIV ve AIDS’li olmanın aynı şey olmadığına işaret eden Akalın, şöyle devam etti:

“HIV vücuda girdikten sonra genellikle viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi gelişen akut dönemi kronik enfeksiyon dönemi takip eder. Bu dönemde ağızda sık mantar enfeksiyonları, gece yanıkları (zona), HIV ile bulaştığından şüphelenilebilecek, doğrudan ve dolaylı olarak bağışıklık sistemine zarar veren, azaltan ve zayıflatan, ortaya çıkabilecek durumlar ortaya çıkabilir.

Türkiye'de 32 bin 376 kişiye HIV bulaştı #1

HIV tedavi edilmezse AIDS dönemi başlar

Profesör. Dr. Akalın, AIDS döneminin bu bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısının belirli bir oranın altına düşmesiyle başladığına dikkat çekerek, “HIV enfeksiyonu zamanında fark edilip tedavi edilmezse bu süreye yaklaşık 8-10 yılda ulaşılır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı bu dönemde, hastalığa neden olmayan veya insanlarda yaygın olmayan mikroorganizmaların neden olduğu fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar.” normal bir bağışıklık sistemi, Kaposi sarkomu ve lenfoma gibi kanserler gelişir.” Bilgi verdi.

2021’de 1,5 milyon yeni HIV enfeksiyonu tespit edildi

Akalın, 2021 yılı sonunda dünyada 38,4 milyon HIV ile yaşayan insan olacağının tahmin edildiğini kaydetti:

“Bugüne kadar yaklaşık 40 milyon insan AIDS’ten, fırsatçı enfeksiyonlardan veya ilgili kanserlerden öldü. 2021’de 1,5 milyon yeni HIV enfeksiyonu tespit edildi ve 650.000 kişi AIDS ve komplikasyonlarından öldü.

“Ülkemizde 26 bini erkek olmak üzere 32 bin 376 kişide HIV pozitif var.”

2021 yılsonu itibarıyla 26 bin erkek ve 32 bin 376 kişinin HIV ile yaşadığı ülkemizde Sağlık Bakanlığı resmi kayıtlarında bildirildi. İnsanların hastalığını bilmeme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle ülkemizde HIV ile yaşayan insan sayısı 65-70 bin olarak tahmin ediliyor ve DSÖ tahmini bu yönde.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın