medyauzmani.com

Türkiye ile Libya arasındaki petrol ve gaz anlaşması Atina’yı endişelendiriyor


Yunan hükümeti, imzaların imzalanmasının ardından diplomatik girişimlere başladı. Dendias, “Türkiye ile imzalanan anlaşma endişe verici” derken, ülke basını gelişmeleri yakından takip ediyor.

3 Ekim’de Türkiye ile Libya arasında hidrokarbonlar alanında bir mutabakat zaptı imzalandı.

Anlaşmayı en çok bozan, Ege ve Doğu Akdeniz’de hayali hedeflerle hareket eden Yunanistan oldu.

Yunanistan’ı endişelendiren anlaşma

Atina, Kasım 2019’da imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat zaptı’nın devamı olarak görülen anlaşmayı “yasadışı” olduğu gerekçesiyle tanımazken, ülkede Türkiye’nin bölgede aktif bir rol oynayabileceği endişelerini artırdı.

Anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından Yunanistan, uluslararası arenada kabul görmemek için diplomatik temaslarda bulunmaya başladı.

Uluslararası Destek Beklentileri

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Almanya’nın Atina Büyükelçisi Ernst Reichel ile 6 Ekim’de yaptığı görüşmede Doğu Akdeniz ve Libya konularını gündeme getirdi.

Geçen Pazar günü Mısır’a resmi bir ziyarette bulunan Dendias, Kahire’deki mevkidaşı Samih Şükri ile yaptığı görüşmede Yunanistan’dan destek istedi.

Dendias: rahatsız edici

Dendias, Yunanistan’ın 2020’de Mısır ile imzaladığı münhasır ekonomik bölge sınırlandırma anlaşmasına atıfta bulunarak Yunanistan’ın bölgede haklara sahip olduğunu iddia etti.

Dendias, ikili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma endişe verici” dedi. İfadeler kullanın.

Türk-Libya petrol ve gaz anlaşması Atina'yı endişelendiriyor 1 Numara

“Türkiye’ye arama hakkı verilemez”

Dendias, Libya hükümetini eleştirdi, “Dünyada hiçbir ülkenin kendisine ait olmayan bir şeyi vermeye hakkı yoktur. Hiçbir hükümet Türkiye’ye egemenlik hakkı olmayan alanlarda arama yapma hakkını veremez.” dedi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresinin sona erdiğini iddia eden Yunan mevkidaşı Shukri’nin aksine, Türkiye’den doğrudan bahsetmedi.

Pazartesi günü Malta’yı ziyaret eden Dendias, Yunanistan’ın Libya’da barış, güvenlik, istikrar ve refah istediğini savunarak muhtıra konusunu gündeme getirdi.

Yunan medyası: Yunanistan’ın egemenlik haklarının sorgulanmasının önünü açtı

AA’ya göre, anlaşmanın yarattığı panik Yunan basınına da yansıdı.

Kathimerini gazetesinin haberinde, hemfikir olmak Ankara, yasadışı Türkiye-Libya Mutabakat Muhtırası ekinin imzalanmasıyla, Girit’in güneyindeki arama ve arama çalışmalarıyla Yunanistan’ın egemenlik haklarının fiili olarak sorgulanmasının önünü açtı.” Açıklama dahil.

Türkiye-Libya petrol ve gaz anlaşması Atina'yı endişelendiriyor #2

Atina’nın diplomatik irtibat çabaları

Haberde, Atina’nın Türkiye’nin Girit’in güneyine sismik araştırma gemisi göndermesini mümkün gördüğü, böyle bir durumda Yunanistan’ın bölgeye savaş gemilerini ‘izlemek’ için gönderebileceği ve Mısır’ın bölgede varlık gösterebileceği öne sürüldü. birlikler Deniz veya tatbikatlar.

Yunanistan’ın memorandumun uygulanmaması için diplomatik temaslara başvuracağını, Dendias’ın 6 Ekim’de Almanya’nın Atina Büyükelçisi ile yaptığı görüşmenin bu çerçevede değerlendirildiğini ifade etti.

Karasularını 12 mile genişletme planı

Kathimerini Raporu’nda, Yunanistan’ın karasularını Girit’in 12 mil güneyine kadar genişletmesi için hazırlıklar yapıldığı da iddia edildi.

İkili ilişkilerde tansiyonu tek taraflı tırmandıranın Yunanistan olduğu anlaşıldığı için hareketin askıya alındığı iddia edildi.

Haberde, Rusya-Ukrayna savaşının diplomatik alanda yarattığı hassas dengeler nedeniyle AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım talebinin karmaşık hale geleceği söylendi.

Türkiye-Libya petrol ve gaz anlaşması Atina'yı endişelendiriyor #3

Yunanistan ile Mısır arasında yeni anlaşma planı

Ta Nea gazetesi ise isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, Yunan ve Mısır savunma bakanlıklarının yakın gelecekte “münhasır ekonomik bölge sınırlarında” ortak arama ve kurtarma operasyonları için bir anlaşma imzalamaya hazırlandığını iddia etti.

Girit’in 20 mil güneyinde ikilem

Gazetenin bir başka haberinde, Yunanistan’ın karasularını Girit’in 12 mil güneyine genişletme planının 2020’den beri masada olduğunu, ancak bu planın diplomatik zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği’nin, özellikle Almanya’nın, Yunanistan’ın 2020’de Türkiye’ye uygulamak istediği yaptırım talebini, Atina ile Kahire arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşma nedeniyle reddettiğini hatırlatan haber, Yunanistan’ın Türkiye’ye yaptırım uygulayabildiğini hatırlattı. kontrol. Karasuları güney Girit’te ve onu 12 mile çıkarma seçeneğinin Brüksel’de Türkiye’ye karşı yaptırımlar için bir pazarlık kozu olabileceği öne sürüldü.

“Yakın gelecekte sonuçları olabilir.”

Haberde, böyle bir genişlemenin Yunanistan’ın müttefikleri arasında bir geri tepmeyi tetikleyebileceğine dair bir değerlendirme de yer aldı.

Yunanistan’ın eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rosakis, Kathimerini ile ilgili analizinde, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakatın Atina’yı yakın gelecekte sonuçları olabileceği endişesiyle harekete geçmeye sevk ettiğini savundu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın