medyauzmani.com

Trakya Uluslararası Caz Festivali Edirne’de başladı


Trakya Kültür Sanat Eğitim Vakfı tarafından bu yıl ilk kez Edirne’de düzenlenen Uluslararası Trakya Caz Festivali, müzisyen Serkan Çağrı başkanlığında Edirne Büyük Sinagogu’nda başladı. 11-13 Ekim tarihleri ​​arasında çeşitli isimleri ağırlayacak festivalin ilk gecesinde Serkan Çağrı’nın da aralarında bulunduğu Trakya Dörtlüsü konser verdi. Konseri Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kerbek de izledi. Jagger’ın klarnetiyle seyircinin karşısına çıktığı grupta, davulda ünlü cazcı Tulug Terban ve Mehmet Akatay, bas gitarda Guy Burnfield yer aldı.

Uzun, ince bir yolda caz yorumu

Partiye Anadolu Ateşi şarkısıyla başlayan grup, Balkan ve Türk müziğini cazla karıştırdı. Konserde grubun seslendirdiği ünlü şair Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” şarkısı dinleyicilerden tam not aldı. Türkçe şarkının caz motifleriyle çevrildiği eser çalınırken, seyirci ona eşlik etti. Yaklaşık 1.5 saat süren törenin sonunda Edirne Valisi Kerbek, Serkan Chagiri ve bando üyelerine teşekkür plaketi takdim etti.

Artık Trakya’da caz var

Müzisyen Serkan Kajri, Turkia’yı caz müziğiyle buluşturmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Cole, “Bu gece ilk Uluslararası Trakya Caz Festivali’nin ilk gecesi ve bu geceyi bizimle geçirdiniz, şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun. Yeni festivaller düzenlemek istiyoruz. Neyse ki artık caz var. Adını biz başlattık. Festivalin ilk yılında ‘Trakya Dörtlüsü’ projesi olarak Trakya İlk parçamız Anadolu Ateşi, ikinci parçamız da sevgilimiz Tuluğ Tırpan’ın bestesiydi.Aslında bugün bu parçalarla cazda kendimizi arıyoruz. ” dedi.

çok önemli organizasyon

Vali Hüseyin Kürşat Kerbek de festivalin Edirne için çok önemli bir organizasyon olduğunu belirtti. Kerbec, “Bu çok önemli bir organizasyon. Bu yıl ilimizde ilk caz festivalimizi gerçekleştiriyoruz. Sevgili hemşehrimiz Serkan’a bu organizasyonun her aşamasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çok büyük bir coğrafyada yaşıyoruz. Onu tanıdığımda Edirnelilerin çok şanslı olduklarını, kültür açısından zengin bir şehirde yaşadıklarını hissettim. “Bu şehirde yaşayan herkes bunu hissediyor ama bugün biz onlardan daha şanslıyız, böyle güzel bir güzelliği paylaştık. Bize birlikte anlat. Şehrin geri kalanından bir adım öndeyiz” dedi.

Festival kapsamında 12 Ekim’de Scion Brothers ve 13 Ekim’de Kerem Görsev Trio ile Edirne Büyük Sinagogu’nda buluşacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın