medyauzmani.com

Tarihi Hasankeyf kentinde restorasyon çalışmaları tamamlandı


Batman’ın Ilısu Barajı’nın sular altında bıraktığı Tarihi Hasankeyf Mahallesi’nde, taşınan eserlerin restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Sökülen 650 yıllık Koç Camii’nin yer değiştirme ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Batman Tarihi Mahallesi Hasankeyf’in yeni yerleşim bölgesi olan tarihi eser restorasyon çalışmaları tamamlanırken, Arkeo Park alanında çevre düzenlemeleri hummalı bir şekilde devam ediyor.

İHA’da yer alan habere göre; Restorasyon çalışmalarına değinen Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Hasankeyf’in binlerce yıllık tarihin izlerini taşıdığını ve ilk medeni şehir olduğunu söyledi.

“Geri yükleme bitti”

Vali Öztürk”Bugün bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Herkesin bildiği gibi Hasankeyf Barajı’nın işletilmesi sırasında şehir sular altında kaldı. Kuruluşundan önce tüm tarihi ve kültürel eserler çok özel bir teknoloji ile yeni Hasankeyf’e aktarıldı. Taşınmaz Hasankeyf kalesi dediğimiz bir alan var. Odaya aslında su üzerinde tekneyle erişilebilir. Taşındığımız yerlerde taşınma tamamlandı, restorasyon çalışmaları tamamlandı.” dedi.

Tarihi Hasankeyf #1'de restorasyon çalışmaları tamamlandı

Tarihi Hasankeyf #2'de restorasyon çalışması tamamlandı

Tarihi Hasankeyf #3'te restorasyon çalışmaları tamamlandı

Tarihi Hasankeyf #4'te restorasyon çalışmaları tamamlandı

Tarihi Hasankeyf #5'te restorasyon çalışmaları tamamlandı

Özgün bir proje uygulanacaktır.

Kaymakam Öztürk, park alanındaki çevre düzenlemelerinin çok yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. “Özgün bir proje yapılacak. Öte yandan Hasankeyf Kalesi’nde mevcut kazılar devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı kazıları şeklinde yıllara yayılan kazılar. kaynakları bulabiliriz.. Kalede çok eski bir tarih var.İyi ki var, orada da.Aynı şekilde, turizme kazandırmak için çok özenle hazırlanmış bir projemiz daha var ve ahap vadisi yenilemesini gerçekleştiriyoruz. O iş bittiğinde daha net göreceğiz ve bu yerlerin entegrasyonu ile bunu başarmış olacağız.‘ dedi.

Tarihi Hasankeyf #6'da restorasyon çalışması tamamlandı

“İğne atarsan yere düşmez.”

Vali Öztürk, “Buranın işleri daha hızlı. Burası yapıldığında işler hızlanacak. Orada ve burada temas kurduğumuzda ziyaretçilerimize eski Hasankeyf’in şimdi olduğunu göstereceğiz. Tüm devlet görevlilerimize teşekkür ediyorum. özellikle yazları çok sıcak bir bölge ama olmuyor İnsanımız buraya su olduğu için cezbediyor peşindeyiz.İlkbahar ve sonbahar ayları dışında artık yaz aylarında da turistlerimizi burada göreceğiz.Yoğun sezon Buranın güzelliği şu ki Aralık ayında bile turizm sezonu hareketli olabiliyor.Bu bölge 3 ay 3 mevsim turizme çok uygun 8-9 ay civarı.Bütün bu tanıklıkları kullanacağız.Devamı ve her gün daha fazla turist geliyor.Biz burada olmayacağız, gördüğümüz yere iğne atarsanız yere düşmeyecek.Bu geometriye inanıyoruz ve onunla çalışıyoruz.” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın