medyauzmani.com

Son dakika… EYT’de son durum nedir, kimleri kapsayacak, ne zaman yasalaşacak?


EYT’de son dakika Bakan Belgin’in açıklamasının ardından. EYT.Haberler Bakan Bilgin, sosyal medyadaki iki modelin masada olmadığını hatırlatarak, modellerden birinin masada olduğundan bahsetti.

Gözdeki son durum nedir?

TBMM’nin açılmasıyla hızlanan düzenleme çalışmaları, bakanlığın elinde Aralık ayında son şeklini alacak. Son olarak Bakan Bilgin, çalışmanın teknik aşamasının tamamlandığını duyurdu. “Emeklilik yaşına gelmiş olanlar için yönetmelik çıktıktan sonra farklı formüller değil tek formül uygulanacak ve tüm EYT üyeleri bu düzenlemeden yararlanacak. Detaylar net olmasa da Bakan Bilgin’in son açıklamaları bazı ipuçları veriyor. .

EYT nedir?

Noyan Doğan’ın konuyla ilgili EYT’ye ilişkin yazısında, “Çalışma grubu önce kimlerin emekli olacak yaşta olduğunu belirleyecek, sonra çözüm aranacak. 8 Eylül 1999 emeklilik yaşına gelmiş olanlar için önemli bir tarih. Kadın çalışanların 20 yıl sigortalı olması ve 5 bin gün prim ödemesi, erkeklerin 25 yıl sigortalı olması ve 5 yıl prim ödemesi yeterliydi. 8 Eylül 1999’da sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikle sigortalılık süresi ve kıdem tazminatı gün sayısına ek olarak emeklilik yaş şartı getirildi.Emekli olmak için kadınlar için emeklilik yaşı kademeli olarak 58’e indirildi. erkekler için 60, rant gün sayısı ise 7.000’e çıkarıldı. Bu da EYT sorununu doğurdu.

Daha net bir açıklama ile. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılar, emeklilik için gerekli çalışma yılını ve prim gün sayısını tamamlamış olmalarına rağmen, yapılan düzeltme ile yaş şartını sağlayamadıkları için emekli olamamış ve emeklilik yaşına takılmıştır. Biz buna EYT üyeleri diyoruz. Tabii bu grup içinde 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayıp da sigorta primi gün sayısını veya çalışma yıllarını tamamlamayanlar da var. Sadece bu kısım emeklilikte yaşlanmaz. 1999 yılında çıkarılan yönetmelikle kademeli yaş şartının getirilmesinden bu yana, bu tarihten sonra sigortalı olup, çalışma yılını ve rant gün sayısını doldurmuş olmalarına rağmen halen emekli olmayı bekleyenler var ve onlar diyorlar. kendileri EYT. İfadeler kullanın.

EYT ne zaman çıkacak?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar kısmi emeklilik koşullarını sağlamaları halinde emekli olabilirler. Çalışmanın 2022’nin sonundan önce netleşmesi ve 2023’te yayınlanması bekleniyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın