medyauzmani.com

Schengen vize rejimi değişiyor: reform tasarısı kabul edildi


AKPM, Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği’ne üye ülkelere gitmek zorunda oldukları Schengen vizesi meselesinin gündeminde yaşadığı sorunları dikkate alarak, Schengen sisteminde reform çağrısında bulunan yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu’nda Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alırken karşılaştıkları sorunlar ele alındı.

Meclis’teki Türk grubu, sorunları ve çözümlerini içeren bir rapor hazırladı. Vize satın alma ile ilgili sorunlar bildirilmiştir.

Raporda, Schengen Bilgi Sisteminin Schengen bölgesindeki bazı ülkeler tarafından keyfi olarak kullanıldığı açıklandı.

Vize başvurularına verilen yanıtların keyfi olduğunu belirtti.

AKPM grubu üyesi Ziya Altunialdez, Schengen vize başvurularına keyfi olarak cevap verildiğini söyledi. “Schengen vize başvuruları, Avrupa Birliği mevzuatına uygun olmayan ve tüm üyelerin taraf olduğu Avrupa Birliği’nde İnsan Hakları Sözleşmesi’nde güvence altına alınan temel insan haklarını ihlal eden bir yöne yönlendirilmiştir.” dedi.

Altunialdez, Türk tarafının da raporda çözüm önerilerine yer verdiğini belirtti. Tüm ülkelerde yeknesak bir başvurunun ortaya çıkması için gözetim ve izleme mekanizmasının açıklanması, yapılacak başvurularda ret gerekçelerinin ilgili tarafa bildirilmesi ve ret kararlarının yargı denetimine açılması gerekiyor” dedi. Değerlendirdi.

Türk grubun beklentisi Meclis’ten bir tavsiyedir.

Altunyaldız, “Önerme kararının anlayışını değiştirmeyi, anlayışı değiştirmeyi ve birimin gelecekteki inşasında Avrupa ruhunun yeniden ortaya çıkmasını sağlayacak bir uygulama geliştirmeyi umuyoruz.” dedi.

Reform isteyen yasa tasarısı kabul edildi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin bugün topladığı rapor, Schengen sisteminde reform çağrısında bulunan yasa tasarısını oy çokluğuyla onayladı.

Bakan Çavuşoğlu görüşmeye gitti

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlar Toplantısı’na katılmak üzere 9 Ekim 2022 tarihinde Fransa’yı ziyaret etmiş ve Avrupa Konseyi toplantısına katılmak üzere bölgede ikamet eden hemşehrilerimizle bir araya gelmiştir. Strasbourg’da ilk kez.

Schengen vize rejimi değişiyor: 1 No'lu reform tasarısı kabul edildi

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın