medyauzmani.com

Satrançta büyük kriz! dolandırıcılık suçlaması


Euronews’e göre. Carlsen, Twitter’da 19 yaşındaki Amerikalı rakibi Neiman’ın “yakın zamanda hile yaptığını” iddia etti.

Neiman, Carlsen’in suçlamalarına alenen yanıt vermedi.

31 yaşındaki Norveçli Carlsen, iki hafta önce St. Louis’deki Sinquefield Kupası’nda Niemann’a yenildi ve turnuvadan çekildi. Carlsen daha sonra geçen hafta Julius Baer Generation Cup’ta Neiman’a karşı sadece bir hamle yaptıktan sonra çevrimiçi bir oyun bıraktı.

Carlsen, Neiman hakkında “Sinquefield Kupası maçımız sırasında gergin olduğu ya da oyuna tam olarak odaklanmadığı izlenimini edindim. Beni garip durumlara soktu. Bu oyun bakış açımı değiştirmeme yardımcı oldu” dedi.

Neiman’ın hile yaptığına dair hiçbir kanıt sunmayan Carlsen, onunla “satranç oynamak istemediğini” belirtti.

Neiman daha önce 12 ve 16 yaşlarındayken çevrimiçi satranç oynarken hile yaptığını kabul etmişti.

Carlsen, “Hile konusunda bir şeyler yapmalıyız” dedi ve “Geçmişte çok fazla hile yapmış insanlara karşı oynamak istemiyorum çünkü ne yapabileceklerini bilmiyorum.”

“Kanıt sunulursa araştıracağız”

Uluslararası Satranç Federasyonu başkanı Arkady Dvorkovich, Carlsen’in suçlamalarından üç gün önce yaptığı açıklamada, dolandırıcılığı araştıracağına söz verdi. Dvorkovich, kurulun Carlsen’in satrancın verdiği zararla ilgili derin endişesini paylaştığını kaydetti ve “yeterli kanıt sağlanırsa meseleleri araştırmaya hazır olduğunu” söyledi.

Bu arada Dvorkovic, Carlsen’in hamleden sonra oyundan ayrılma davranışı hakkında, “Oyunun küresel elçisi olarak görüldüğü için dünya şampiyonunun duruşuna bağlı ahlaki bir sorumluluğu olduğuna kuvvetle inanıyoruz.” dedi. dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın