medyauzmani.com

Rusya’ya destek verilirse bunun sonuçları olacaktır.


ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, New York’ta tanıştığı Çinli mevkidaşı Wang Yi’ye, Çin’in Ukrayna’nın işgalini desteklemesi halinde bunun sonuçları olacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. oturumunun oturum aralarında Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.

90 dakikalık toplantının ana başlıkları Tayvan ve Ukrayna kriziydi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın kritik toplantıyla ilgili yaptığı açıklamaya göre Blinken, özellikle gergin zamanlarda iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine dikkat çekti.

Blinken ayrıca ABD’nin uzun süredir devam eden tek Çin politikasına da uygundur. Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı korumaya kararlı sıkıştırılmış.

ukrayna’ya dikkat

ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşı kınadığını vurgulayan Blinken, Çin’in Moskova yönetiminin egemen bir devleti işgaline destek vermesi halinde bunun doğuracağı sonuçlar konusunda uyarıda bulundu. Blinken, ABD’nin çıkarlarının kesiştiği noktalarda Çin ile işbirliği yapma isteğini de dile getirdi.

Çin-ABD ilişkileri kritik bir noktada. Tayvan sorunu Çin için bir iç sorundur.

Çin Dışişleri Bakanı Wang, görüşmede ABD’li mevkidaşı Blinken’e şunları söyledi: Tayvan sorunu Çin’in iç meselesidir ve ABD’nin bunu çözmek için kullanılan yönteme müdahale etme hakkı yoktur. “Tayvan’ın bağımsızlığına açıkça karşı çıkmalı ve durdurmalıyız” dedi. Wang, “Çin-ABD ilişkileri kritik bir aşamada. Dünyadan, tarihten ve iki halktan sorumlu iki tarafın, ikili ilişkilerin daha fazla bozulmasını önlemek ve durumun istikrarını yeniden sağlamak için doğru yaklaşımı benimsemesi gerekiyor.” Wang, “Tayvan sorunu Çin’in temel çıkarlarının merkezinde yer alıyor” dedi. Ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak bizim görevimizdir ve bunda hiçbir şüphe yoktur.” dedi.

ABD'den Çin'e uyarı: Rusya'ya destek verilirse sonuçları olur #1

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, Washington’dan Tayvan’a ilişkin açıklama geldi. Çok tehlikeli ve yanlış sinyaller Tayvan bağımsızlık aktivizmi ne kadar çok yayılırsa, barışçıl bir çözüm o kadar az olasıdır.

Tayvan krizi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Tayvan’ı ziyaret etmesi, Çin’in Tayvan çevresinde geniş çaplı askeri tatbikatları ve ABD Başkanı Joe Biden’ın adayı savunma sözü vermesinin ardından Tayvan’da tansiyon yükseldi. Beyaz Saray, Tayvan’ın politikasının değişmediğini vurgularken, Çin yönetimi Biden’ın yorumlarını kabul etmedi. Bağımsız bir Tayvan isteyenlere yanlış sinyal vermek ifade ettiler.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Temmuz ayında Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde, “ateşle oynayanlar ateşle ölecek” uyarısında bulunmuştu.
(ben)
ABD'den Çin'e uyarı: Rusya desteklenirse sonuçları olacak #2

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın