medyauzmani.com

Rusya’dan açıklama: “Ukrayna” toplantısı Türkiye’de olabilir


Kremlin, son dakika açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak güvenlik zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşebileceğini duyurdu.

Ardwan’ın “ev sahibi teklifi” tartışılabilir

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna müzakerelerine ev sahipliği yapma teklifinin masada olup olmadığı sorulduğunda, bunun mümkün olduğunu söyledi. Peskov yaptığı açıklamada, “Putin ve Erdoğan, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna toplantısına ev sahipliği yapma teklifini tartışabilir.” Dedi.

Kiev saldırısı için yorum yapılmadı

Kremlin, bu sabah Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düzenlenen saldırıyla ilgili sorular hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Bütün bunlar bizim özel askeri operasyonumuz çerçevesinde. Bu konudaki tüm cevaplar Savunma Bakanlığımızdan alınmalıdır.” dedi.

Erdoğan müzakere çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerine Antalya ve İstanbul’da ev sahipliği yapan Türkiye’nin iki lider arasındaki görüşmelere de ev sahipliği yapabileceğini belirterek, hem Rusya Devlet Başkanı Putin hem de Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile müzakere çağrısında bulundu.

Rusya daha önce Türkiye’nin barış görüşmelerinde arabuluculuk teklifi için “her iki taraf da ödevlerini yaparsa” liderlerin bir araya gelebileceğini söylemişti.

Rusya başkente nasıl saldırdı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bu sabah üst üste üç büyük patlama meydana geldi. Ukrayna, Rusya’nın bugün Ukrayna’ya 75 füze ateşlediğini ve 41’i havada imha edildiğini duyurdu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rusya’nın Kiev’e düzenlediği saldırılarda 8 kişinin öldüğünü ve 24 kişinin yaralandığını bildirdi.

Kiev’deki bombalamaların ardından ilk kez konuşan Putin, Rusya’nın saldırılara aynı yoğunlukta karşılık vereceğini belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu belirterek, “Bizi yok etmek ve dünyadan silmek istiyorlar” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın