medyauzmani.com

Rusya’da kısmi seferberlik gösterileri sürüyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 21 Eylül’de ülkede kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından protestolar devam etti. Rusya Özerk Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti Mahaçkale, Yakutya, İrkutsk, Rivtinsky ve Arkhangelsk’te kocalarını ve çocuklarını orduya göndermek istemeyen kadınlar sokaklara döküldü. Kadınlar, “Neden çocuklarımızı götürüyorsunuz?” dediler. “Kime saldırıldı? Rusya’ya saldırıldı? Biz Ukrayna’ya saldırdık. Rusya Ukrayna’ya saldırdı! Savaşı durdurun!” diye bağırdı. İfadeler kullanın. Zaman zaman protestocular ile polis arasında gerginlik tırmandı ve polis coplarla müdahale etti. Protesto sırasında 5 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınan bir protestocu kafasına tokat atarak karşılık verdi.

Dağıstan’dan Ukrayna’ya gönderilen en az 300 kişinin öldüğü sanılıyor.

Dağıstan’dan Ukrayna’ya zaten binlerce askerin tedarik edildiğine inanılıyor ve son analizler Dağıstan’ın savaşta diğer Rus bölgelerinden daha fazla kayıp verdiğini tahmin ediyor. Bu ayın başlarında yapılan bir analize göre, Ukrayna’da Rusya’nın yanında savaşan en az 300 Dağıstan askerinin öldüğüne inanılıyor.

Rusya merkezli insan hakları ve medya projesi OVD-Info, Putin’in kısmi seferberlik kararının ardından ülke genelinde başlayan gösterilerde şu ana kadar 2 bin 247 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın