medyauzmani.com

Rusya, Ukraynalı Naftogaz’a yaptırım uygulayabilir


Rus enerji şirketi Gazprom, Rusya’nın düşmanca yaklaşımı nedeniyle Ukrayna ulusal gaz şirketi Naftogaz’a yaptırım uygulayabileceğini bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde Naftogaz’ın Gazprom’a Rus gazını Avrupa’ya sevk ettiği yönündeki suçlamaları reddedildi.

Açıklamada, Naftogaz’ın Rus gazını Ukrayna üzerinden taşıma yükümlülüğünü yerine getirmediği belirtilirken, iki şirket arasındaki doğalgaz sevkiyat anlaşmasının İsveç yasalarına göre düzenlendiği belirtildi.

İsveç ve İsviçre, Rusya’ya dost olmayan ülkeler kategorisinde yer alıyor.

Anlaşmaya göre, iki şirket arasındaki anlaşmazlıkların İsviçre’de çözülmesi gerekiyor. “Rusya’ya uyguladığı çok sayıda yaptırım nedeniyle İsveç ve İsviçre, Rusya’ya dost olmayan ülkeler kategorisine giriyor. Önemli ölçüde değişen koşullar Gazprom’u ilgili mahkeme ve mekanlarda adil ve tarafsız yargılanma hakkından mahrum ediyor.” Açıklama dahil.

“Rusya, Ukraynalı şirketle haksız yaklaşım ve anlaşmazlık nedeniyle yaptırımlara maruz kalabilir”

Açıklamada, Gazprom’un Naftogaz’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi önündeki girişimini dostane olmayan bir adım olarak gördüğü belirtildi. “Ukraynalı şirketin haksız yaklaşımı ve anlaşmazlığı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde çözmeye yönelik sürekli girişimleri, Rusya’nın Naftogaz’a yaptırım uygulamak için tüm gerekçelere sahip olmasına neden olabilir. Bu, Gazprom’un mali yükümlülüklerini yerine getirmesinin engellendiği anlamına gelir. sahipleniyor.” Açıklama dahil.

Naftogaz, 9 Eylül’de Rus gazının sevkiyatı için gerekli ödemeleri yapmadığı gerekçesiyle Gazprom aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde tahkim süreci başlattığını duyurdu.

Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya günde yaklaşık 42 milyon metreküp doğalgaz gönderiyor.

Gazprom: Rusya, Ukraynalı Naftogaz #1'e yaptırım uygulayabilir

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın