medyauzmani.com

“Romatizmayı kontrol altına alabiliriz” – Sağlık Haberleri


Romatoid artrit olarak da bilinen romatizma, başta eklemler olmak üzere vücudun farklı bölgelerini etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Dr. Cefal Pehlivan, “Romatizmada vücutta artan iltihaplanma var. Bu iltihap eklemi oluşturan zarı etkiler ve bunun sonucunda ilgili eklem bölgelerinde şişlik ve ağrı görürüz. Bu iltihap kronikleşip uzun süre devam ettiğinde kemik erimesi ve eklem deformasyonu meydana gelir.”

Doktor onayladı. Pehlivan, “Romatoid artritte cilt, göz, akciğer, kalp ve kan damarları gibi organlar zarar görebilir. RA hastalarının yaklaşık yüzde 40’ında eklem semptomlarına ek olarak bu organlarda da sorunlar yaşıyoruz. Bu hastalık Romatizma olarak tanımladığımız, aslında bağışıklık sistemindeki bir düzensizlikten kaynaklanır. Genelde bildiğiniz gibi bağışıklık sistemi vücuda giren zararlı mikroorganizmaları tanımak ve yok etmekle görevlidir. Romatoid artritte işte bir sorun ortaya çıkar. bağışıklık sistemi bozulur ve bu sistem vücudun yapılarına zarar vermeye başlar. Bunun sonucunda eklem, göz, akciğer, kalp gibi yapılarda hasar meydana gelir.

A.D.’yi işaret etti. Dr. Pehlivan, “Romatizmanın ilk etkilediği yerler daha çok el ve ayak parmaklarının eklemleridir. Hastalık ilerledikçe el bileği, ayak bileği, diz, dirsek, kalça ve omuz eklemlerini de etkiler. Ek olarak, eklemler genellikle vücut boyunca simetrik olarak sabitlenir. Yani hastanın sağ bileği etkileniyorsa aynı etkiyi sol el bileğinde de görüyoruz. Eklemde ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyet oluşur. Hastalarda sabah uyandıklarında veya uzun süre hareketsiz kaldıklarında eklemlerde sertlik ve sertlik ortaya çıkar. Bahsettiğim eklem sorunlarına ek olarak hastalarda iştahsızlık, yorgunluk ve ateş gibi belirtiler de yaşayabiliriz.

Romatoid artritli hastaların eklemlerindeki hareketi kısıtlamaması ve yaşam kalitelerinin yüksek olduğunu vurgulayarak, egzersize dikkat etmeleri gerekiyor. Dr. Pehlivan, “Romatizma tedavisi hastalığın şiddetine ve hastalığın süresine göre değişmektedir. Romatoid artrit tedavisinde farklı ilaç kombinasyonları kullanılabilir. Hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis çok önemlidir. ilerleyici sakatlığı önlemek için tedaviye başlanmalıdır.İlaç tedavisi uygulamak hastanın ileride hareket kısıtlılığı yaşamasını engeller.Bu tedavi yaklaşımı ile hasta ellerini ve ayaklarını rahat kullanabilir.Başkalarına ihtiyaç duymadan öz bakımını yapabilir. Romatoid artrit hastaları için önerdiğimiz bir diğer egzersiz de düzenli egzersiz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın