medyauzmani.com

Ritüel ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Bir ritüel yapmak ne anlama geliyor?


Fransızca kökenli bir kelime olarak Türkçede sabit kabul edilen ritüel kelimesi, özellikle birçok farklı yazılı kaynak ve eserde karşımıza çıkan bir kelimedir. Tek başına veya amaca uygun bir cümle içinde kullanılabilir.

ritüel ne demek?

Ritüel kelimesi, farklı anlamlarıyla, farklı şekillerde işlenmekte ve ifade edilmektedir. Elbette farklı kelime ve deyimlerle hitap edilse de genel olarak öne çıktıkları söylenebilir.

– bir hareket

– Bu tanıdık

Yinelenen durum

Yukarıda öne çıkan çeşitli anlamlarıyla günlük hayatın önemli sözlüklerinde yer aldığı söylenmektedir.

TDK Rite Sözlüğü’nün anlamı nedir?

Ritüel kelimesi Türk Dil Kurumu tarafından ele alındığında “ritüel” olarak ifade edilmektedir. Elbette alışkanlığa dönüşmüş her durumu anlattığını da söylemek mümkün. Başka bir deyişle, düzenli olarak tekrarlanan ve meydana gelen bir durumu anlatır. Alışkanlık temelinde değerlendirilebilir.

Bir ritüel yapmak ne anlama geliyor?

Ritüel kelimesi de kelime grubu ritüeli üzerinden ele alınmakta ve değerlendirilmektedir. Toplu kutlama, bir ritüel olarak belirli bir konu içinde ifade edilir. Özellikle bu törenler uygun dualar veya sözler üzerinde tefekkür edilerek gerçekleştirilir. Bu doğrultuda kutsal denilen davranışlar bütünü olarak nitelendirmek mümkündür. Dini yaklaşımının yanı sıra kelime grubu ritüelleri de bu amaca uygun olarak farklı yerlerde değerlendirilmektedir.

ritüel kelimesi ile örnek cümleler

Başka bir kelimeyi kullanarak birçok farklı örnek cümle kurmak mümkündür.

“Her gün aynı saatte spor yapmak benim için bir ritüel haline geldi.”

“Her gün aynı saatte buluşmak onların ritüeli.”

“Ait oldukları dini grupla ritüelleri gerçekleştirmek için bir araya geliyorlar.”

Bu şekilde, yukarıdaki cümlelerde olduğu gibi farklı şekillerde ele alınabilir. Ayrıca bunları farklı yerlerde tek başına ya da cümle içinde değerlendirmek de mümkündür.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın