medyauzmani.com

Rekabet Kurulu WhatsApp ve Facebook’a yaptırım istedi


Rekabet Kurulu Başkanı Birol Kul ve üyeleri, “Modernleşme gücü piyasa gücünden mi? Türkiye’ye başka ülkeleri getirmemek şartıyla neden geldiniz?” diye sordu.

WhatsApp temsilcileri, konseyin sorularına yanıt olarak, “Türkiye’de hakim durumda olduklarını kanıtlayacak yeterli veri olmadığını” iddia ederek, güncellemenin küresel bir uygulama olduğunu belirterek, Türkiye’nin öncelikli olmadığını savundu.

Konsey, WhatsApp ve Facebook’a yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına 15 gün içinde karar verecek.

Rekabet ihlali için ceza istendi

WhatsApp, 2021’in başında Türkiye’deki kullanıcılarına, güncellenen kullanım koşulları ve gizlilik politikası nedeniyle WhatsApp verilerini Facebook şirketleriyle paylaşmayı kabul etmeleri gerektiğini, aksi takdirde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacaklarını bildirdi. Rekabet kurulu bu karar üzerine toplanarak WhatsApp’ın uygulamasını askıya aldı.Hakim durumun kötüye kullanılması ve “al ya da bırak” tercihinin rekabet ihlali oluşturup oluşturmadığının tespiti için soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma kurulu dün yaptığı sözlü savunma toplantısında, hakim durumun kötüye kullanıldığı iddialarına para cezası verilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın