medyauzmani.com

Putin Ukrayna’yı suçladı: Doğal gaz boru hattını hedef almak Stream’den ayrıldı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumartesi günü Kırım’ı Rus topraklarına bağlayan stratejik öneme sahip 19 kilometrelik Kırım Köprüsü’nde meydana gelen patlamanın ardından Rusya Güvenlik Konseyi üyeleriyle bir toplantı yaptı.

Rus lider, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının, Kerç köprüsüne yapılan saldırı da dahil olmak üzere Kırım’daki “terörist” bir eyleme yanıt olarak olduğunu söyledi.

Toplantıya Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Alexander Bortnikov, Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gibi önemli isimler katıldı. Rus istihbarat şefi Aleksandr Bortnikov ile Kırım köprüsüne yapılan saldırıyı değerlendirme fırsatı bulduklarını kaydeden Putin, “Adli tıp ve elde edilen diğer verilere göre patlama, Rus sivillerini hedef alan bir terör eylemi olarak görülüyor. stratejik altyapı Terör eyleminin kışkırtıcıları Organizatörlerin ve faillerin de Ukrayna istihbaratı olduğu açık Kiev rejimi uzun süredir terör yöntemlerini kullanıyor Ukrayna ve Rusya’da kamuya mal olmuş kişilerin, gazetecilerin ve bilim adamlarının öldürülmesini içeriyor 8 yılı aşkın süredir Donbass şehirlerinde bulunuyorlar. Terör saldırıları” dedi.

Ukrayna istihbaratının Rusya’nın enerji altyapısına yönelik saldırıları da planladığını iddia eden Putin, “Ukrayna istihbaratı Kursk nükleer santraline sadece 3 ayrı terör saldırısı gerçekleştirdi. Bu üç ayrı saldırıda da aynı nokta hasar gördü. Alınan önlemlerle bu saldırılar düzenlendi. Anında hasar gördü ve ciddi hasar meydana geldi.” Ancak, Türk Akımı doğalgaz boru hattının bir kısmı da dahil olmak üzere ülkemizin elektrik santrallerine ve gaz boru hatlarına bir dizi terör saldırısı yapılmaya çalışıldı. Bu terör saldırıları, faillerin ifadeleri ve nesnel delillerle teyit edildiği gibi, yol açmıştır.”

Öte yandan Putin, Kuzey Akım boru hattındaki gaz sızıntısına ilişkin ABD ve Batılı ülkelerin sabotaj eylemleri gerçekleştirdiğini belirterek, bu kazadan kimin sorumlu olduğunu bildiklerini söyledi.

‘Nasıl karşı yapılırsa yapılsın bu eylemlerin peşini bırakamayız’

Sabah saatlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev de dahil olmak üzere birçok şehirde meydana gelen saldırılarla ilgili konuşan Putin, “Kiev rejiminin eylemleri en aşağılık terör gruplarının eylemleriyle aynı seviyede. Yapamadık. bu eylemlerden vazgeçin Kiev eylemlerine yanıt yok Bu sabah Savunma Bakanlığı ve Rus Genelkurmay Başkanlığı’nın tavsiyesi. “Ukrayna’nın planlarına göre çok sayıda yüksek hassasiyetli hava, deniz ve kara uzun menzilli Ukrayna’nın enerji, askeri komuta ve iletişim tesislerine karşı silahlar ateşlendi. Topraklarımızda terör saldırıları düzenleme girişimleri devam ederse, Rusya’nın yanıtı sert olacak ve en büyük tehdit olarak kabul edilecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın