medyauzmani.com

Putin nükleer söylemini tekrarlarsa ciddiye alacağız


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Vladimir Putin’in Ukrayna savaşında nükleer silah kullanımına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

Dünya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşında nükleer silahlara karışmasından bahsediyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sosyalistler ve Demokratlar Grubu’nun Avrupa Parlamentosu’ndaki toplantısının konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

NATO’nun Ukrayna’daki savaşla ilgili iki misyonu olduğunu kaydeden Stoltenberg, birinin Ukrayna’yı desteklemek, diğerinin ise çatışmanın tırmanmasını önlemek olduğunu belirtti.

“Ukrayna’yı desteklemeye devam etmeliyiz”

Stoltenberg, bu sabah üye ülkelerin ulusal silahlanma yöneticileriyle bir görüşme gerçekleştirdiğini ve Avrupa Birliği ile işbirliği içinde savunma sanayinde üretimin artırılması ve müttefik stoklarının doldurulması konularını ele aldığını belirtti.

Stoltenberg, daha fazla üreterek Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılması gerektiğini kaydetti, “İlk mesaj, Ukrayna’yı desteklemeye devam etmemiz gerektiğidir. Diğer mesaj ise savaşın tırmanmasını önlememiz gerektiğidir.” dedi.

“Sahte anketler, nükleer sahtekarlık…”

Stoltenberg, Rusya “Sahte anketler, nükleer sahtekarlık, silahlı kuvvetlerin seferber edilmesi” Son günlerde yaptığı hareketlerle tartışmayı tırmandırdığını doğruladı ve şöyle devam etti:

“Mesajımız, nükleer silahların herhangi bir şekilde kullanılması kesinlikle kabul edilemez. Bu, çatışmanın doğasını tamamen değiştiriyor. Rusya, nükleer savaşın kazanılamayacağını ve asla savaşılmaması gerektiğini bilmelidir.”

“Nükleer serpintiyi ciddiye almalıyız”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg şunları söyledi:

“Putin’den tekrar tekrar bu tür nükleer retorik görürsek, ciddiye almak zorunda kalacağız. Dolayısıyla bunun Rusya için ciddi sonuçları olacağına ve nükleer savaşın asla olmaması gerektiğine dair net bir mesaj gönderiyoruz. O zaman tabii ki tırmanmanın başka bir türü ortaya çıkacak.

Bu, Ukrayna’nın ötesine bir yükseliş olacaktır. Şu anda Ukrayna’da devam eden savaş kötü ve tabii ki Ukrayna halkı için bir trajedi, ancak NATO ile Rusya arasında topyekün bir savaş daha da kötü olurdu.”

NATO: Putin 1 numaralı nükleer söylemini tekrarlarsa bunu ciddiye alacağız

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın