medyauzmani.com

Putin ile görüşecek mi? Biden’dan “Nükleer” flaş mesaj


ABD Başkanı Joe Biden, CNN International muhabiri Jake Tapper’a Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, nükleer silah tehdidi ve OPEC’in petrol üretimini kısma kararı hakkında büyüleyici yorumlar yaptı.

Nükleer Tehlikeler

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararının bir “hata” olduğunu ve Ukrayna’daki sivil hedefleri bombalamanın savaşta “başka bir dönüm noktası” olduğunu söyledi. Putin’e atıfta bulunan Biden, “Bence o, büyük ölçüde yanlış hesap yapan rasyonel bir lider” dedi. Biden, Putin’in Ukrayna’daki savaşta nükleer silah kullanma olasılığına da değinerek, Rusya’dan gelen tehditlerin “yıkıcı hatalara” ve “istenmeyen sonuçlara” yol açabileceğini vurguladı. Geçen hafta nükleer tehdidin Küba füze krizinden bu yana en yüksek seviyede olduğunu vurgulayan Biden, Putin’in bu sefer taktik nükleer silah kullanıp kullanmayacağı sorulduğunda, “Yapacağını sanmıyorum” yanıtını verdi. Biden, “Dünyanın en büyük nükleer şirketlerinden birine sahip olan bir dünya liderinin Ukrayna’da taktik nükleer silah kullanabileceğini söylemesini sorumsuz buluyorum” dedi. Putin’in tehditlerinin bile istikrarsızlaştırıcı bir etkisi olduğunu kaydetti.

Biden, Putin’in nükleer tehditlerini gerçekleştirmesi halinde ABD’nin ne tepki vereceğini söylemekten kaçınarak, “Ne yapıp yapmayacağımız hakkında konuşmak benim için sorumsuzluk olur” dedi.

Putin’in Ukraynalıların Rus işgaline maruz kalacağına inandığını söyleyen Biden, “Bu, ülkede yükselen şiddetli direnişle çürütülmüş bir fikirdi. Sanırım herkesin kendisini kabul edeceğini düşündü ve tamamen yanlış hesap yaptı.”

“G-20’de Putin ile görüşmeyeceğim”

Önümüzdeki ay Endonezya’da yapılacak G20 zirvesinde Putin ile görüşüp görüşmeyeceği sorulduğunda Biden, “Putin sorumsuzca hareket etti. Savaş suçları işlediğini düşünüyorum. Bu yüzden Putin ile görüşmem için bir neden görmüyorum” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında bir görüşme için teklif gelirse bunun dikkate alınacağını söyledi.

“Suudi Arabistan ziyareti petrolle ilgili değildi”

Biden ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC+) gaz fiyatlarında artışa neden olması beklenen “üretim kısıntısı” kararının ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilere yansıyacağını da belirtti. Biden, “Suudi Arabistan’ın Rusya ile eylemleri, Temsilciler Meclisi ve Senato göreve döndüğünde (kasım ayında tatilden sonra) sonuçlar doğuracak” dedi.

OPEC kararının ardından 3 ay önce Suudi Arabistan ziyaretinin gündemine gelen Biden, “Neden gittiğimi açıklayalım. Mesele petrol değildi, Ortadoğu’dan uzaklaşmadığımızı göstermek içindi. “

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın