medyauzmani.com

Papa’dan İtalyanlara çağrı: Daha çok çocuk sahibi olun


Euronews’e göre. Bir kilise toplantısını kapatmak için ülkenin güneyindeki Matera’ya giden Papa Francis, İtalyanlardan daha fazla çocuk sahibi olmalarını istedi. Papa, Pazar günkü ayinden sonra, “İtalya’dan şunu istiyorum: daha fazla doğum, daha fazla çocuk” dedi.

Papa, dünyadaki en düşük doğum oranlarından birine sahip olan İtalya’daki bu duruma atıfta bulunmak için genellikle “demografik kış” terimini kullanır.

Papa Francis daha önce “Çocuk yerine evcil hayvan sahibi olmak bizi insanlığımızdan uzaklaştırır” demişti.

Manevi lider, İtalya’nın en önemli sosyal sorunlarından biri olan göçle ilgili de mesaj verdi. Katolik Kilisesi’nin seçimlerle aynı zamana denk gelen Dünya Göçmenler ve Sığınmacılar Günü’nde konuşan Papa Francis, “Göçmenler hoş karşılanmalı, eşlik edilmeli, yüceltilmeli ve uyumlu hale getirilmelidir” dedi.

Francis, “insan ticareti mağduru göçmen ve mültecilerin Tanrı’nın planına göre barış ve haysiyet içinde yaşadığı daha kapsayıcı ve kardeşçe bir gelecek” çağrısında bulundu.

Seçim kampanyasında çocuklar ve göçmenlik

Kamuoyu araştırmalarına göre İtalyan halkı ikinci sandıkta. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Faşizm adlı bir partinin iktidara gelmesi bekleniyor.

Aşırı sağcı Kardeşlik partisinin lideri Giorgia Meloni, çiftlere daha fazla çocuk sahibi olmaları için daha fazla mali teşvik getireceğine söz verdi ve “Tanrı, Aile ve Ülke” üçlüsünü vurgularken, seçim kampanyasında İtalya’nın demografik yönünü tersine çevirmesi çağrısında bulundu.

Bir diğer önemli kampanya konusu olan göçmen sorunuyla karşı karşıya kalan Meloni ve merkez sağ koalisyonu, Libya’daki kaçakçılar tarafından İtalya’ya getirilen göçmenlere karşı daha sert önlemler almayı taahhüt etti.

Öte yandan merkez sol Demokrat Parti, yeni gelenlerin çocuklarının daha kolay vatandaşlığa alınabilmesi için bir yol bulunması gerektiğini savundu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın