medyauzmani.com

Pakistan iklim değişikliğine neden olan ülke ve şirketlerden tazminat isteyebilir


Pakistan’ın, ülkedeki yıkıcı sel felaketi nedeniyle iklim değişikliğine neden olan ülke ve şirketlerden tazminat talep edebileceğini açıkladı.

Bilim adamları, Pakistan’daki yıllık ortalama yağıştan 3,5 kat daha fazla olan muson yağışlarında iklim değişikliğinin tartışılmaz bir rolü olduğunu belirtiyor.

Felaket Pakistan’a 30 milyar dolardan fazlaya mal oldu

Küresel karbon salımında yüzde 0,8’lik paya sahip Pakistan’ın sel felaketinin ardından verdiği zararın maliyetinin 30 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Bu miktar, ülkenin GSYİH’sının yüzde 10’undan fazlasını temsil ediyor.

Sellerden sonra iki milyondan fazla ev hasar gördü veya yıkıldı ve yaklaşık 24.000 okul, 1.500 sağlık tesisi ve 13.000 kilometrelik yolun onarım veya yeniden inşası gerekiyordu. Ülkede yıkılan diğer yapılar arasında birçok köprü, otel ve baraj var.

Pakistan iklim değişikliğine neden olan ülkelerden ve şirketlerden tazminat isteyebilir #1

İklim adaleti tartışmaları

AA Haber’e göre. Pakistan’daki bu yıkım, iklim adaleti konusunda tartışmalara yol açtı. İklim değişikliğine önemli ölçüde katkıda bulunan zengin ülkelerin, iklim değişikliğinden etkilenen yoksul ülkeleri tazmin etmesi gerekip gerekmediği konusunda tartışmalar var.

Bu fikir gelişmiş ülkeler tarafından reddedilmektedir. Ancak Pakistan ve diğer gelişmekte olan ülkeler, önümüzdeki ay Mısır’da yapılacak olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda (COP27) bu konuyu ciddi bir şekilde gündeme getirmeyi planlıyor.

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari geçen ay Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. oturumunda yaptığı açıklamada, 33 milyon Pakistanlının büyük ülkelerin sanayileşmesinin bedelini canları ve geçim kaynaklarıyla ödediğini söyledi.

İklim Değişikliği Bakanı Shari Rahman, zengin ülkelerin iklim değişikliğinden etkilenen ülkelere tazminat borcu olduğunu vurguladı.

Pakistan iklim değişikliğine neden olan ülkelerden ve şirketlerden tazminat isteyebilir #2

Gelişmiş ülkelerden gelen tazminat taleplerinin reddi

Öte yandan gelişmiş ülkeler, diğer ülkelerin iklim iddialarına kapı açacaklarından korkarak tazminatla ilgili her şeyi reddediyor.

Geçen yıl İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Tarafları Konferansı’nda (COP26), ABD ve AB ülkeleri, yoksul ülkelerin kayıp ve zararlarını tazmin etmek için bir fon talebini reddetti.

Tazminatın yasal dayanağı

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nde uluslararası kamu hukuku öğretim görevlisi olan Margarita Werink Singh, büyük ülkelerin sorumluluk konusunda çok endişeli olduklarını ve sorunun çözülemeyeceği için bir noktada bir anlaşmaya varabileceklerini söyledi.

Wewerinke-Singh, bu davanın ve bu uluslararası hukukun yasal bir dayanağı olduğunu belirtti. “Devletler, diğer ülkelerin çevrelerine zarar vermemekle yükümlüdür.” Dediğini söyledi.

Wirink Singh, bu tür ihlallerin etkilenen ülkelerdeki durumun düzelmesine veya bu ülkelere tazminat sağlanmasına yol açabileceğini vurguladı ve Pakistan’ın iki seçeneği olduğunu belirtti.

Wewerinke-Singh, İslamabad’ın Uluslararası Adalet Divanı (ICJ) gibi uluslararası kuruluşlar aracılığıyla zengin ülkelerin peşine düşebileceğini, ancak karbon salınımına en çok katkıda bulunan ABD ve Çin gibi ülkelerin yargı yetkisini tanımadığını belirtti. Uluslararası Adalet Mahkemesi.

Son olarak Wewerinke-Singh, Pakistan’ın devletlere veya fosil yakıt şirketlerine karşı ulusal mahkemelerde dava açabileceğini belirtti.

Pakistan, iklim değişikliğine neden olan ülkelerden ve şirketlerden tazminat isteyebilir #3

Pakistan ‘ahlaki yükümlülüğü’ vurguluyor

Öte yandan İslamabad yönetimi, zengin ülkelerin tazminat talep etmek yerine iklim değişikliğinin kurbanı olan Pakistan’a yardım etmelerinin ahlaki yükümlülüğünü vurguluyor.

Pakistan, zengin ulusların olası bir uzun süreli dava ile tazminat korkularını körüklemek yerine, ihtiyaç duyduğu finansmanı BM destekli bir bağış konferansı yoluyla elde etmeye güveniyor olabilir.

Pakistan iklim değişikliğine neden olan ülkelerden ve şirketlerden tazminat isteyebilir #4

Pakistan’ın iklim değişikliğindeki rolü

İklim değişikliği ve afet uzmanı Aisha Sediki, tahribatın asıl sorumluluğunun iklim değişikliğine neden olanlarda olduğunu belirterek, burada da Pakistan’ın sorumlu olduğunu kaydetti.

Siddiqui, Pakistan’ın Ulusal Sel Önleme Planını 2017 yılında onayladığını ancak uygulamadığına dikkati çekerek, “Dünya Bankası, Belucistan’daki taşkın koruma projeleri için 200 milyon dolar değerinde kredi sağladı, ancak Pakistan’ın bunları uygulayamaması nedeniyle bu kredi askıya alındı. Projelerin bu ay tamamlanması gerekiyordu.” dedi.

En büyük sorunun taşkın alanlarındaki sınırsız yapılaşma ve Pakistan’ın İndus Vadisi boyunca büyük barajlara ve kanalizasyon sistemlerine bağımlı olması olduğunu kaydeden Sıddık, sel sularını durdurmaya çalışan mega projelerin tahribatı daha da artırdığını söyledi.

Pakistan’ın iklim değişikliğiyle mücadele stratejisinin yazarlarından Danimarkalı Mustafa, 2010 yılında yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne neden olan sel felaketinden bu yana hiçbir reform yapılmadığını vurgulayarak, doğal drenaj sisteminin önündeki engellerin kaldırılmasını ve sel bölgelerinde ev yapımının önlenmesini tavsiye etti. .

Pakistan iklim değişikliğine neden olan ülkelerden ve şirketlerden tazminat isteyebilir #5

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın