medyauzmani.com

Osmanlı depremi sonrası korkutan uyarı: 7 büyüklüğünde depreme neden olması muhtemel


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde saat 18.48’de 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yedi kilometre derinliğinde olan deprem çevre il ve bölgelerde de hissedildi.

DEU (DAUM) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeomühendislik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremi ve olası sonuçlarını değerlendirerek şunları söyledi:

“Osmanlı depremi Toprakkale Fayı üzerinde meydana gelmiştir. Toprakkale Fayı, İskenderun Körfezi’nden başlar, kuzeye doğru bir Osmanlı yerleşiminden geçerek Kahramanmaraş’a doğru uzanır. Doğu Anadolu Fay Zonu’nun en güney kollarından biri olarak kabul edilir. Sürgü-Misis Fay Sistemine bağlı Toprakkale Fayı Aslantaş barajının doğu sınırı boyunca uzanmaktadır.Bu nedenle baraj gövdesine vereceği zararın hızlı bir şekilde düşünülmesi gerekmektedir.Karataş ve Yumurtalık fayı güneyde yer almaktadır. Kuzeyde Sürgü ve Gölbaşı-Türkoğlu fayı gibi sismik tehlike ve riski yüksek faylar bulunmaktadır. Şu ana kadar ulusal ve uluslararası sismoloji merkezlerinden alınan bilgilere göre fayın hareketinin depremde yüksek eğimli bir bileşen gelişmiştir.Tabii ki bunlar ilk çözümlerdir ve en doğru çözümler 1-2 saat içinde gelecektir.Toprakali fayı 70 kilometre uzunluğa kadar bir faydır ve iki tane olduğuna inanılmaktadır. -Kısmi fay Potansiyeli 7.0 Aslantaş Barajı’nın varlığı ile ilişkisi önemlidir.Ayrıca kırsal kesimde bazı binalar hasar görmüş olabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın