medyauzmani.com

“Obezite tedavisinde dünyanın çözüm merkezi olduk”


Obezite ve Metabolik Cerrahı Dr. Nikat Kaplan, “Ülkemiz dünyanın her yerinden insanlara güvenli, gelişmiş ve uygun fiyatlı tedavi hizmetleriyle sağlık sağlıyor. Son iki yılda 2 milyona yakın yabancı turist ülkemize gelerek sağlık hizmeti aldı. ülkemiz kadın hastalıkları, göz hastalıkları, dahiliye, genel cerrahi ve kozmetik uygulamaları gibi tıp dalları arayışı içinde, obezite tedavisi için de Türk doktorlarına güvenmektedir. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yenilikçi ve kapsamlı obezite tedavi hizmetleri, Türkiye küresel ölçekte güvenilir bir ülke.Obezite tedavisinde dünyanın çözüm merkezi haline geldik.

Dünyada her yıl 3.4 milyon yetişkin obezite nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Hareketsiz yaşam tarzı ve düzensiz beslenme alışkanlıkları nedeniyle obezitenin dünyada giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Op. Dr. Kaplan, “Obezite dünyanın kanayan yarası haline geldi. Kalp hastalığı, kas-iskelet sistemi, diyabet, kanser gibi birçok ciddi sağlık sorununu ve uyku bozuklukları, depresyon gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor” dedi. Dünya Obezite Atlası 2022, 2030 yılına kadar dünyada her beş kadından birinin ve yedi erkekten birinin obez olacağı tahmin ediliyor. Dünyadaki aşırı kilolu kadınların yarısı Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan dahil 11 ülkede yaşıyor. , Brezilya, Meksika, Rusya ve İran. Obezite ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar, normal kilolu kadınlarda %81,4 olan bir yıl içinde gebelik olasılığının obez kadınlarda %66,4’e düştüğünü göstermektedir. 27’den fazla bir BMI, normal kilolu kadınlara göre hamile kalma olasılığı üç kat daha azdır.

Kapalı ameliyatla midenin %80’i çıkarılır.

Obezite tedavisinde en çok tercih edilen yöntemin gastrik bypass ameliyatı olduğunu söyleyen Op. Dr. Kaplan, “Tıp literatüründe tüp mide ameliyatı olarak geçen bu ameliyatta kapalı bir cerrahi işlemle midenin yüzde 80’i alınıyor ve mide muz gibi uzun, ince bir tüp haline getiriliyor. alımı kısıtlanır ve iştah azalır Ortalama 1,5 saat süren operasyon sırasında midenin çıkış ve girişi korunur ve sindirim sisteminin çalışmasının devamlılığı garanti altına alınır, bu nedenle çeşitli yan etki olasılığı çok düşüktür. .Süreçte sindirim sisteminin normal akışını engelleyebilecek ve gıdaların emilimini azaltabilecek herhangi bir müdahale yapılmaz.Bu nedenle hastalarda vitamin ve mineral eksiklikleri gelişme olasılığı daha azdır. İştahsızlık. Ani açlık krizleri, aşırı yorgunluk, öfke, uykusuzluk, terleme ve çarpıntı gibi sorunlar ameliyat ve kilo kaybından hemen sonra kaybolur.

Ameliyat sonrası operasyon özel doktorlar tarafından yakından yapılmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterler doğrultusunda BMI 35 ve üzeri olan 18-65 yaş arası kişilere gastrik bypass ameliyatı yapılabileceğini kaydeden Op. Dr. Kaplan, “Ölümcül sonuçlara yol açabilen ve yaşamı sınırlayıcı olabilen morbid obezitesi olanlar ile obezite, hipertansiyon, uyku apnesi sorunları ve metabolik bozukluklar nedeniyle tip 2 diyabeti olanlar gastrik bypass ameliyatı için uygun profile sahipler” dedi. 18 yaşından sonra obezitenin seviyesi ameliyat için kritik öneme sahiptir.Bu tür hastalarda aile onayı ve doktor kararı ile ameliyat yapılabilir. Ameliyat sonrası kilo alma şansı %15, kilo alma şansı %5-10 tekrar morbid obez.Ameliyat olmasına rağmen.Bu nedenle ameliyat sonrası süreç tıp uzmanları tarafından yakından izlenmelidir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın