medyauzmani.com

Nefes darlığı hastalık belirtisi olabilir


Kalp kapak hastalığı nedir?

İnsan kalbi 4 odacıklı bir pompadır. Bu odacıklar ile kalpten çıkan büyük kan damarları arasında kan akışını düzenleyen ve akışın tek yönde olmasını sağlayan kapakçıklar bulunur. Kapak hastalıkları “doğuştan” ve “edinilmiş” olarak ortaya çıkar. Edinilmiş kapak hastalıkları, çocuklukta veya yaşlılıkta romatizmal ateş adı verilen bir hastalığa bağlı olarak gelişir. Kalp krizi sonrası mitral kapak yetmezliği denilen bir durumda da ortaya çıkabilir.

Erişkin hastalarda, mitral kapak ve aort kapağında veya daha az sıklıkla triküspit kapakta kireçlenme nedeniyle darlık ve/veya sızıntı meydana gelebilir veya sızıntı sadece kapak dokusunun bozulması nedeniyle olabilir.

Kalp kapakçığı hastalığının belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı, kapak hastalığının ana semptomlarından biridir. Başlangıçta hareketle ortaya çıkan bu semptom, hastalığın ilerleyen dönemlerinde istirahat sırasında da ortaya çıkar. Son zamanlarda, kalp yetmezliği tabloya hakim oldu. Bunun dışında ritim bozuklukları sıklıkla görülmektedir. Ayrıca aort kapak hastalıklarında senkop ve göğüs ağrısı önemli belirtilerdir.

Teşhis nasıl yapılır?

Fizik muayene ve ileri tetkikler ile tanı konulur. Burada en önemli muayene “ekokardiyogram”dır. Bu inceleme, kapakçıkların yapıları ve kalbin genel işlevleri hakkında detaylı bilgi verir. Ardından hastanın yaşına ve ilgili kapağa bağlı olarak kalp kateterizasyonu adı verilen bir test de yapılabilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Kapak hastalıklarının kesin tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavi iki ana gruptan oluşmaktadır. Birincisi, bazı kapaklara uygulanabilen onarım yöntemidir. Bu yöntem bazı durumlarda özellikle “mitral” kapakta oldukça başarılı bir yöntemdir. İkincisi, valfi yapay bir valfle değiştirmektir. Kapak tamiri ve değiştirme ameliyatları, kalp-akciğer makinesi ve kalp durdurucu cihaz kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Hastalar genel durumlarına göre bir gün yoğun bakımda kalır. Hastanede kalış süresi 4-5 gün arasında değişmektedir. Hastaların günlük hayatlarına dönmeleri yaklaşık bir ayı bulmaktadır.

Kaç çeşit protez kapak vardır?

İki tip protez kapak vardır. Mekanik ve biyolojik valfler olarak adlandırılırlar. Mekanik kapakların dezavantajı, Kumadin adı verilen ömür boyu kan sulandırıcı bir ilacın kullanılması zorunluluğudur. Coumadin, doğru kullanılmadığı takdirde çok tehlikeli bir ilaçtır. Öte yandan biyolojik kapaklar uzun süreli Coumadin kullanımını gerektirmez. Dolayısıyla büyük bir avantaja sahipler. En büyük dezavantajı ise mekanik valflere göre daha kısa ömürlü olmasıdır. Son yıllardaki gelişmelere paralel olarak bu şapkaların ömrü 15 yıla kadar uzamıştır.

Coumadin’i nasıl kullanırız?

Coumadin doktor kontrolünde kullanılması ve düzenli aralıklarla kan düzeyine bakılması gereken bir ilaçtır.

Protez kapak alanında son yıllarda yaşanan gelişmeler nelerdir?

Valf teknolojisi, son 10 yılda kardiyovasküler cerrahi alanında en çok çalışılan konulardan biri olmuştur. En büyük gelişme aort kapak protezlerinde oldu. Bu kapakçıklarda göğüs kafesi açılmadan kateterden geçirilebilen kapakçıklar kasıktan dışarı atılmış ve dikiş atılmadan kalbe “dikişsiz” aort kapakçıkları yerleştirilmiştir. Özellikle dikişsiz kapakçıklar, göğüs kafesi tam olarak açılmadan kapakçık ameliyatlarının küçük kesilerle yapılmasına olanak sağlamıştır. Ayrıca operasyon sürelerini kısalttı.

Küçük kesilerle yapılan ameliyatların sonuçları nelerdir?

Profesör. Dr. Salim Esper, “Öncelikle küçük kesi ameliyatının her hasta için uygun olmadığını belirtmek isterim. Bu nedenle her hasta ayrı ayrı değerlendirilmeli ve uygunsa bu yöntem uygulanmalıdır. Aksi takdirde hasta zarar görebilir. Öte yandan uygun hastalara uygulandığında küçük kesiler daha az kanama ve solunum problemlerine neden olur ve özellikle yaşlı hastalarda yara iyileşmesi daha hızlı olur.Klasik cerrahi teknikte göğüs kemiğinin tamamı kesilerek aort kapağı açılır. Küçük bir kesi ile yapılan kalp kapakçığı ameliyatlarında göğüs kemiğinin tamamı kesilmeden veya göğsün sağ tarafında kesi yapılmadan bu ameliyat yapılır.Son yıllarda robotik kalbe uygun hastalarda bu tür ameliyatlar sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. ameliyatlar. Bu teknik hastaların daha kısa sürede normal hayatlarına dönmelerini sağlar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın