medyauzmani.com

NASA’nın DART görevi başarılı oldu: asteroitin yolu değişti


Double Asteroid Steering Test (DART) kapsamında fırlatılan uzay aracıyla çarpışan asteroit Demorphos’un yörüngesinin değiştiği açıklandı.

NASA, Dünya için potansiyel bir tehdit olan asteroitlere karşı uzun süredir üzerinde çalışıyor. “Asteroidi yok edin veya yörüngesini değiştirin” Projenin ilk başarılı adımı atıldı.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Bölümü ile ortaklaşa yürütülen, Dünya’ya yakın nesnelere karşı bir “gezegen savunma yöntemini” test eden ilk deney olan Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART), başarılı oldu. onun amacı.

Etkilenen uydu, asteroitin yörüngesini değiştirdi

NASA tarafından yapılan yazılı açıklamada, 27 Eylül’de NASA’nın DART görevi kapsamında fırlattığı uzay aracının çarptığı asteroit Demorphos’un yörüngesinin değiştiği bildirildi.

NASA’nın DART uzay aracı, asteroit Demorphos ile başarılı bir şekilde çarpıştı – video

“NASA, Dünya’yı Savunma Konusunda Ciddi”

NASA, uzay aracının etkisinin Demorphos’un Didymus çevresindeki yörüngesini 32 dakika değiştirdiğini, yörüngeyi 11 saat 55 dakikadan 11 saat 23 dakikaya kısalttığını ve bunun bir dizi uzay ve yer tabanlı teleskop kullanılarak ölçümlere yol açtığını doğruladı. Çarpışmadan önce NASA, Demorphos için minimum başarılı yörünge periyodu değişikliğinin 73 saniye veya daha fazla olduğunu tahmin ediyordu. İlk veriler, DART’ın normun bu alt sınırını 25 kattan fazla aştığını göstermektedir.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada. “Bu görev, NASA’nın evrenin sunduğu her şeye hazır olmaya çalıştığını gösteriyor.” Açıklamalarını kullanarak NASA’nın Dünya’yı savunmanın ne kadar ciddi olduğunu kanıtladığını belirtti.

NASA'nın DART Görevi Başarılı Oldu: Asteroid #2'nin Yolu Değişti

Dünyayı asteroit tehdidinden koruyacak

NASA’nın Gezegen Bilimleri Bölümü direktörü Laurie Glaese yaptığı açıklamada. “Bu bulgu, DART’ın hedef bir asteroit üzerindeki etkisinin tam etkisini anlamak için önemli bir adım.” Her gün gelen yeni verilerle gökbilimciler, DART gibi bir görevin gelecekte kullanılıp kullanılamayacağını ve nasıl kullanılabileceğini değerlendirebilecekler. Dünya’yı bir asteroit çarpışmasından korumaya yardımcı olmak için kullanılabilir.” dedi.

NASA'nın DART görevi başarılı oldu: Asteroid #3'ün yolu değişti

Gezegeni savunmanın ilk deneyimi

NASA, büyük asteroitlerin Dünya’ya çarpmasının engellenip engellenmeyeceğini belirlemek için Kasım 2021’de DART görevini başlattı. Uzay aracı, görevin bir parçası olarak fırlatıldı ve 27 Eylül’de yaklaşık 02:15 CET’de Dünya’dan 11 milyon kilometre uzaklıktaki Demorphos adlı bir asteroide çarptı. DART, Dünya’ya yakın nesnelere karşı gezegen savunması için bir yöntemi test eden ilk deneydir.

NASA'nın DART Görevi Başarılı Oldu: Asteroid #4'ün Yolu Değişti

NASA'nın DART Görevi Başarılı Oldu: Asteroid #5'in Yolu Değişti

NASA'nın DART Görevi Başarılı Oldu: Asteroid #6'nın Yolu Değişti

NASA'nın DART Görevi Başarılı Oldu: Asteroid #7'nin Yolu Değişti

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın