medyauzmani.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Eylül ayı sıcaklık verilerini açıkladı.


Bu yılın eylül ayında Türkiye’de en yüksek sıcaklık 46.7 derece ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, en düşük sıcaklık ise eksi 3.5 derece ile Erzurum’da ölçüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerinden derlenen bilgilere göre, geçen ay ortalama sıcaklık ülkenin bazı bölgelerinde mevsim standartlarının üzerinde gerçekleşti.

Sıcaklıkların ölçüldüğü İstanbul, Gökçeda, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köygiz, Isparta, Sinarkent, Eğirdir, Denizli Acıbayam, Antalya Demir, Kırkali, Kırşehir, Çiçekdağ, Güneydoğu Kaman, Çiçekdağ İlçesi, Kaman, Darkastu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde genel olarak mevsim normallerinin üzerinde, ülkenin diğer bölgelerinde ise mevsimsel adetler civarındaydı.

Eylül ayında en düşük sıcaklık -3,5 ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise Şırnak’ta ölçüldü.

AA’nın verdiği bilgiye göre, 1991 ile 2020 yılları arasında 20.9 derece olarak ölçülen Eylül ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın Eylül ayında 21.9 derece olarak kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında en düşük sıcaklık eksi 3.5 derece ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 46,7 derece ile Şırnak adasında kaydedildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1 Eylül ayı sıcaklık verilerini açıkladı.

Bölgelerdeki sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama sıcaklık, İstanbul ve Göceada çevresinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bölgede uzun süreli ortalama sıcaklık Eylül ayında 20.6 derece iken, geçen ay 21.2 dereceydi. Bölgede en düşük sıcaklık 3,2 derece Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise Balıkesir Gönen’de 38,7 derece oldu.

Ege Bölgesi’nde, Dikili, Kuşadası ve Yatağan civarında mevsimsel ortalamanın üzerinde sıcaklıklar, bölgenin diğer bölgelerinde ise mevsimsel sıcaklıklar civarında kaydedildi. Bölgenin Eylül ayında ortalama sıcaklığı uzun yıllar 22,2 derece iken, 2022 Eylül ayında 22,9 derece olarak ölçülmüştür. Bölgedeki en düşük sıcaklık bir derece ile Gediz’de, en yüksek sıcaklık ise 38,6 derece ile Nazili’de kaydedilmiştir. .

Akdeniz bölgesinde, Isparta, Fethiye, Sinarkent, Eğirdir, Acıpayam ve Köygiz çevresinde ortalama sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer bölgelerinde ise mevsimsel tatiller civarında gerçekleşti. Bölge için Eylül ayında ortalama sıcaklık uzun yıllar 24,1 derece iken, geçen ay 24,8 derece olarak ölçüldü. Bölgedeki en düşük sıcaklık 0,4 derece ile Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 41 derece ile Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Anadolu bölgesinde ortalama sıcaklık Kırıkkale, Kırşehir, Cıçıkdağı ve Kaman civarında ve bölgenin diğer kesimlerinde mevsimlik tatiller civarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin uzun vadeli ortalama sıcaklığı Eylül ayında 18.3 derece iken, geçen ay 19.4 dereceydi. Bölgedeki en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,3 derece Sivas Kangal’da, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 38,4 derece ile Kirklee’de oldu.

Karadeniz Bölgesi’nde ortalama sıcaklık, Akçakoca, Sinop ve Cide civarında mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde ise mevsimsel tatil civarındaydı. Eylül ayında uzun yıllar ortalama sıcaklığın 19.2 derece olduğu bölgede, sıcaklık geçen ay 20.1 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 1,3 derece ile Bayport’ta, en yüksek sıcaklık ise 41.5 derece ile Artvin’de kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ortalama sıcaklık bölgenin güneydoğusunda mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Eylül ayında uzun yıllar ortalama sıcaklığın 18.5 derece olduğu bölgede ise sıcaklık geçen ay 20 derece olarak belirlenmişti. Bölgedeki en düşük sıcaklık eksi 3.5 derece ile Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de ortalama sıcaklık, bölge genelinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgede uzun yıllar Eylül ayında ortalama sıcaklık 25.9 derece iken bu yıl Eylül ayında 27.4 derece oldu. Bölgedeki en düşük sıcaklık 7.8 derece Berjek’te, adadaki en yüksek sıcaklık ise 46.7 derece olarak kaydedildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2 Eylül ayı sıcaklık verilerini açıkladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın