medyauzmani.com

Kör akne nedir ve neden olur? Kör sivilceler cilt altına nasıl girer?


Kör akne nedir ve neden olur?

Ciltte başlamayan ve sonu olmayan sivilcelere kör sivilce denir. Cildin alt tabakasında oluşan bu kabarcıklar son derece ağrılı ve rahatsız edicidir. Ciltte ortaya çıkan kör sivilce türleri, diğer tüm sivilce türlerinden farklı ve can sıkıcıdır. Topaklı bir görünüme sahip olan kör sivilceler kırmızımsı kahverengi ve şişkindir.

Gözeneklere sıkışan yağ, kir ve bakteriler kör sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Deri altında şişlikler şeklinde kör sivilceler oluşur. Kör akne genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ağır kozmetiklerin kullanılması ve adet dönemlerinde kör sivilceler ortaya çıkar. Deri altındaki kör sivilceler, stresin neden olduğu duygusal değişimlerde kendini gösterebilir. Ayrıca hormonlardaki bazı değişiklikler kör akneye neden olabilir.

Kör sivilceler cilt altına nasıl girer?

Estetik algıyı olumsuz etkileyen kör sivilcelerden kurtulmak için bazı yöntemler kullanılabilir. Kör sivilceler, özellikle sıcak bir tamponla çıkarılabilir. Pamuk veya bandaj sıcak suya batırılmalı ve sıkılmalıdır. Bu şekilde kör sivilceye sıcak ped uygulanır.

Antiseptik özelliği olan elma sirkesi tonik olarak kullanıldığında lekeli bölgedeki enfeksiyonu yok eder. Bu kabarcıkların büyümesine izin veren bakteri oluşumları da engellenir. Özellikle aloe vera kör sivilcelerin önlenmesi için kullanılmaktadır.

Aloe vera düzenli aralıklarla sivilcelere uygulanmalıdır. Aloe vera düzenli olarak kullanılırsa kör sivilceler birkaç gün içinde kaybolur. Aloe vera genellikle kör sivilceleri kurutur. Hazır veya yerel olarak yetiştirilen aloe vera çeşitleri cildin derinliklerine nüfuz ederek kör sivilcelerin hızla kaybolmasını sağlar.

Kör akneyi önlemek için ne yapılmalı?

Ciltte kör sivilce görünümü oluşmaması için bazı rutin işlemler ihmal edilmemelidir. Özellikle cilt iyice temizlenmelidir. Gözeneklerdeki kir ve bakteriler kör sivilcelere neden olur. Bu nedenle cildi her zaman temiz tutmak önemlidir. Ayrıca stresten ve rahatsız edici duygulardan uzak durmak gerekir. Ağır kozmetiklerin kullanımı da kör sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle, genellikle ağır kozmetiklerden kaçınılmalıdır.

Sürekli makyaj genellikle ciltte kör sivilce oluşmasına neden olabilir. Kör akne kadınlarda adet öncesi ve adet sırasında ortaya çıkar. Bu kabarcıklar genellikle kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Epilepsiyi önleyen bazı ağır ilaçlar da kör sivilceye neden olur. Yüksek doz ilaçlar da özellikle lityum, B12 ve kortikosteroid içerenler dikkatli kullanılmalıdır.

Geçmeyen kör sivilce durumunda ne yapılmalı?

Derideki kör sivilceler genellikle kendi kendine geçer. Geçmeyen kör sivilceleri gidermek için evde doğal yollar yapılarak uygulanır. Ayrıca sivilceleri azaltan iltihaplı kremler de kullanılmaktadır. Ayrıca sivilce leke kremleri de kullanılabilir. Kör sivilceler de sıcak kompres ile çıkarılabilir. Kör sivilce eriyene kadar günde üç kez sıcak kompres uygulanmalıdır. Bazı durumlarda buz paketleri de kullanılabilir. Kör sivilceler de doğal yöntemlerle kurutulabilir. Uzun süre kaybolmayan kör sivilceler için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bu amaçla dermatolog gerekli muayeneleri yaptıktan sonra en uygun tedavi seçeneğini uygular.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın