medyauzmani.com

Kişilik bozukluğu nedir? Başka kimler görülüyor?


Sevgi dolu ve kalıcı bir ilişki kurmak istese bile, ani ruh hali değişimleri, durumu iyi veya kötü olarak görmesi, zihinsel olarak dengeli bir duygusal ve davranışsal durum gösterememesi nedeniyle bunu yapamıyordu. Bu hastalığı olan kişiler de intihara teşebbüs etmek ve yasaklı maddeleri kullanmak için cezbedilebilir. Psikiyatrist yardımcısı. Dr. Cemil Çelik bu konuda bilgi verdi.

Ergenlerde borderline kişilik bozukluğu süreci nasıldır?

Erken erişkinlerde ortaya çıkabilir, ancak 16 yaşına kadar teşhis edilmez. Yoğun öfke ve sinirlilik, çocuklarda ergenlik döneminde gözlemlediğimiz normal davranışlar arasındadır. Ancak bu tanı, yaşla birlikte azalmak yerine bu durumların devam etmesi ve diğer semptomların da görülmesi durumunda konulabilir. Hastalık bu aşamalarda tedavi edilirse ilerleyen dönemlerde iyileşme gözlemlenebilir. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Kişilik bozukluğuna ne sebep olur?

Borderline kalıtsal olup olmadığı sorusu üzerine yapılan araştırmalarda kişilik bozukluklarının genetik olarak bağlantılı olduğu ve ailede başka bir ruhsal hastalığın neden olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda erken yaşta yaşanan travmalar, özellikle çocukluk döneminde yaşanan ihmal, istismar ve terk edilme gibi olaylar BKB’de en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bunun gibi birçok vaka var.

Kişilik bozukluğu ve çocukluk arasındaki ilişki nedir?

Pek çok bilim insanına göre anne babaların özellikle de annenin çocuk gelişimi aşamasındaki davranışlarının etkili olduğu ifade edilmiştir. Örneğin, Kernberg adlı bir bilim adamı, BPD’de ortaya çıkan yalnız olmama hissinin ve terk edilmenin, çocuğun anneye ihtiyacı olduğunda annenin çocukla birlikte olmama ve gerekli ilgiyi göstermemesinden kaynaklandığını belirtmiştir.

Ne tür sorunlar yaratır?

Kişi, toplumun bir parçası olarak istikrarlı bir yaşam sürdüremez, eğitimde zorluklar yaşar, sık sık iş değiştirir, aşırı öfke, aşırı cinsel aktivite, alkol ve uyuşturucu kullanımı, dürtüsellik, hızlı araba kullanma, kendine zarar verme, kavga etme vb. Davranışlarından dolayı cezaevine kadar sorunları var. Kadınlarda istenmeyen gebeliklere neden olabilir. Sınırdaki insanlar mutlu mu? Sınırdaki insanlar aşırı mutluluk için çabalar; Aşırı harcama, aşırı hız, yasak maddelerin zevk için kullanılması ve anlık mutluluk getiren şeyleri tercih ederler. Dışlanmamak için çok uğraşırlar, dışlanmışlık duygusu onlar için dayanılmazdır. Boşluk hissi onları intihar, kendine zarar verme ve aşırı dozda uyuşturucu gibi eylemlere yönlendirir.

Belirtileri ve türleri nelerdir?

Bu kişilerde şiddetli bir öfke sorunu vardır, öfkelerini kontrol edememe ve sık sık kavga etme eğilimindedirler. Kişiyi gözünde olduğundan daha fazla büyütmek, küçültmek gibi aşırı davranışlarda bulunurlar. Toplumda kendine yer bulamamak, terk edilme korkusu, kendini kötü ve hiç yokmuş gibi görmek kendine zarar verebilir.

Peki borderline kişilik bozukluğu ile bipolar bozukluk arasındaki fark nedir? Bipolar bozukluk ve borderline ile karıştırılabilen iki tür bozukluk olmasına rağmen bipolar bozukluğun duygudurum dalgalanmaları ve depresif davranışları günler hatta aylar sürebilir. Borderline ruh hali aniden değişir.

Tedavi nasıl yapılır?

Borderline kişilik bozukluğunda bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarını çözmek, ruh sağlığını geliştirmek ve korumak için psikoterapi teknikleri kullanılmaktadır. Bir kişinin durumunu yönetmesine ve sorunlarla başa çıkma yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olmayı amaçlar. Yeni yaklaşımlar, hastaların semptomlarını azaltmada ve iyileştirmede etkili oldu.

Hastanın psikiyatrist ile görüşmesi sırasında mevcut durumu tespit etmek ve geçmişin tarihini öğrenmek için görüşmeler yapılır.

Borderline kişilik bozukluğunda psikoterapinin etkisi nedir? Kişinin hastalık nedeniyle kontrol edemediği duygularını yönetmeyi öğrenmesine ve ikili ilişkilerde diğer kişinin duygularına dikkat ederek ilişkisini geliştirmesine yardımcı olur. Yaşam kalitesini artırır.

Borderline kişilik bozukluğunda kullanılan psikoterapi yöntemleri

Diyalektik davranış terapisi:

Kanıta dayalı bir tedavi yöntemidir. Bir hastada veya birkaç hastada yapılabilir. Kişinin duygularını nasıl yöneteceğini ve ilişkileri nasıl geliştireceğini gösteren, yönteme dayalı bir terapidir.

Şema odaklı terapi:

Bir hastada veya birkaç hastada yapılabilir. Bireyi kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönlendirir.

Zihin Temelli Terapi

Bireyin duygu, düşünce ve ruh hallerinin daha fazla farkına varmasını ve durumuna alternatif yaklaşımlar görmesini sağlayan bir konuşma terapisidir.

Bu terapilere ek olarak aile bireylerinin ve diğer değerli bireylerin katılımıyla duygusal öngörülebilirlik ve problem çözme eğitimleri de diğer tedavi yöntemlerine ek olarak kullanılmaktadır.

Ailenizde veya yakın çevrenizde BKB’li bir birey varsa ve BPD’li bir hastanın yakını olarak ne yapacağınız konusunda bir sorunuz varsa öncelikle durumu bir akraba olarak kabul edip çözüm ve kazançlar aramanız gerekir. hastalık hakkında bilgi. Siz ve psikiyatristiniz bir kriz durumunda ne yapacağınızı planlamalı ve bir yol haritası çizmelisiniz. Hasta yasaklı bir madde alıyorsa tedavi edilmelidir.

BPD hastaları ile iletişim kurmak, deneyimlerini paylaşmak ve ortak bir güven ortamı oluşturmak hastalığın olumsuz etkilerini azaltmada önemli bir faktör olacaktır. Bu bağlamda grup terapileri önerilmektedir.

Bu hastalık için henüz onaylanmış bir ilaç geliştirilmemiştir. Bu hastalıkla ilişkili depresyon ve anksiyete ilaçları bu sorunların tedavisinde etkili olmuştur. BPD için herhangi bir farmakolojik tedavi olmamasına rağmen, etkili psikoterapötik yöntemlerin hastalar üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Hastanın hastalığa karşı farkındalığı arttıkça iyileşme belirtileri de artar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın