medyauzmani.com

Kiev saldırısından sonra acil toplantı: G7 ve NATO’dan art arda Ukrayna açıklamaları


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, Putin’in nükleer tehditlerini “sorumsuz” olarak nitelendirdi ve “NATO, gerektiği sürece Ukrayna’nın yanında duracak” dedi.

Rusya’nın sivil ve sivil altyapıya yönelik korkunç saldırılara başvurduğunu kaydeden Stoltenberg, NATO’nun Kuzey Akım boru hattına yönelik saldırı sonrası alınan tedbirleri artıracağını vurguladı.

Stoltenberg, “Rus nükleer güçlerini yakından izliyoruz, herhangi bir değişiklik yok” dedi.

Ukrayna’daki füze saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, bunların cephede ilerleme kaydedemeyen Rusya’nın zayıflığının bir göstergesi olduğunu belirterek, sivillere yönelik saldırılara dikkat çekerek, “Putin Ukrayna’da başarısız oluyor” dedi.

G7 liderleri röportajı

Öte yandan, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef alan Rus saldırılarının ardından Yediler Grubu liderleri bugün olağanüstü bir toplantıda bir araya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin video konferans yoluyla katıldığı toplantıda aralarında Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere, Kanada, İtalya ve Japonya’nın da bulunduğu G7 ülkeleri, bölgedeki son gelişmeleri ele aldı.

Zelensky hava savunma sistemi sipariş edin

Görüşmede Zelensky’nin G7 ülkelerinden savunma ve silah desteği istediği öğrenildi. Ukraynalı lider daha önce hava savunma sistemlerinin “birinci önceliği” olduğunu belirtmişti. Bugünkü toplantıda ilk gereksinim hava savunma sistemleriydi.

Yardım devam edecek

Bugünkü toplantının ardından yayınlanan ilk açıklamada, G7 ülkelerinin Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceğini ve “G7 ülkelerinin Ukrayna’ya mali, insani, askeri ve hukuki yardım sağlamaya devam edeceğini” belirtti.

Sabit ve birleşik yanıtı etkinleştir

Toplantıda G7 liderleri, Batı altyapısına yönelik tüm saldırılara birleşik ve kararlı bir şekilde yanıt verileceğini vurguladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın