medyauzmani.com

İznik Gölü’nde su çekimi 200 metreyi aştı


Kuraklık nedeniyle su çekilmesi görülen gölde son durum tehlikeli boyuta ulaştı. Gölün dibindeki tarihi katedralin su yüzüne çıktığı kaydedildi.

Bursa’nın İznik ilçesinde Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynakları arasında yer alan gölden su çekilmeye devam ediliyor.

Marmara bölgesinin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü, mevsimsel kuraklıktan olumsuz etkileniyor.

Tarihi katedral ortaya çıktı

Yapılan incelemelerde İznik Gölü’nde çekilmenin 200 metreyi aştığı tespit edildi.

Geri çekilmenin bir süre devam ettiği gölde ikinci durum tehlikeli boyuta ulaştı. Gölün dibindeki 2 bin yıllık tarihi katedralin resmen sular üzerinde olduğu kaydedildi.

İznik Gölü'nde çekim 200 metreyi aştı #1

Bazilika üzerinde araştırma yapılıyor

Dünya tarihinin en önemli eserine atanan arkeoloji dalgıçları, kuraklık nedeniyle bazilika üzerinde araştırmalarına başladı.

İHA taşımacılığına göre. Daha önce eser üzerinde kimsenin çalışmasına izin verilmezken, vatandaşlar şimdi çatıda olan bazilika üzerinde insanların dolaşmasından endişe duyuyordu.

Videoda İznik Gölü’nden su çekimi 200 metreyi aştı

İznik Gölü'nde çekim 200 metreyi aştı #2

“Bazilika’ya yürüyerek ulaşmak artık mümkün”

İznik Müzesi eski müdürü Taylan Sevilla, “İznik Gölü’nde geçen yıl başlayan geri çekilme bu yıl da devam etti. Bu yıl gerçekten netleşti. Bu geri çekilmeler sonucunda Arkaik dönemden kalan eserler gün yüzüne çıktı. yüzyılın keşiflerinden biri olan bazilika kalıntıları günümüzde bazilikaya yürüyerek ulaşmak mümkün hale gelmiştir.Bu da gölün ne kadar geri çekilmiş olduğunun önemli bir göstergesidir.“dedi.

İznik Gölü #3'te çekim 200 metreyi aştı

“Kuraklık geçen yıla göre yüzde 50 arttı”

İznik Gölü kıyısında 20 yıllık işletmesi olan Bekir Oslo, “Gördüklerime çok şaşırdım. Durum gerçekten korkunç. Şimdi yetkililerle iletişime geçin. Kuraklık zirveye ulaştı. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bazilikalar artık ortaya çıktı. Üzerinde rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Bu kuraklık geçen yıla göre yüzde 50 arttı. Diğer yerlerde kuraklık 150-200 metreye kadar ulaştı. Böyle devam ederse gölümüzü kaybetmek üzereyiz. Lütfen artık herkes sorumluluk alsın.” dedi.

İznik Gölü #4'te çekim 200 metreyi aştı

İznik Gölü #5'te çekim 200 metreyi aştı

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın