medyauzmani.com

İtalya’da sandık başındaki insanlar – dünyadan haberler


İtalya’da Temmuz ayında istifasını sunan Başbakan Mario Draghi’nin ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella Meclis’i feshetti ve ülkede erken seçime gidilmesine karar verildi. Belirlenen seçim tarihi ile bugün yaklaşık 51 milyon seçmen sandık başına gitti. Oylama yerel saatle 07:00’de başlar ve 23:00’e kadar devam eder. Anketler kapandıktan sonra, anketler çıkışta yayınlanacaktır.
Yaklaşık 15 gün önce yayınlanan kamuoyu yoklamalarında aşırı sağ İtalya’nın Kardeşler partisi lideri Giorgia Meloni birinci, Demokrat Parti (Demokrat Parti) lideri Paolo Gentiloni ikinci ve Lega Nord (Kuzey) lideri oldu. Lig). Matteo Salvini üçüncü, Beş Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte dördüncü, Forza Italia (İtalya, hücum) lideri Silvio Berlusconi beşinci ve İşçi Partisi lideri Carlo Calenda altıncı oldu.

politik kriz

İtalya’da hükümetin 23 milyar avroya yakın ekonomik yardım paketi, 14 Temmuz’da parlamentonun üst kanadında ve Senato’da oylandı ve koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi, söz konusu yardım paketinin yetersiz olduğunu iddia ederek oylamayı boykot etti. 211 senatörün oyuyla, yardım paketi 172 “evet” oyu 39 “hayır” oyu ile onaylandı. Boykot sonrası, Draghi istifasını Başkan Mattarella’ya sunarken, Başkan Mattarella, Draghi’nin istifasını kabul etmeyerek Meclis’e başvurarak krize çözüm talep etti. Siyasi krizin patlak vermesinin ardından dün Senato’da güven oylaması yapıldı ve Hükümet Ortakları, 5 Yıldız Hareketi, Kuzey Ligi ve Let Italia partisinin boykot ettiği oylamada Draghi, 95’e karşı 38 oyla güveni sağladı. .

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın