https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml

İşten çıkarıldıktan hemen sonra işsizlik maaşı başvurusunda bulunun: Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır

Bu hikayenin bir parçası Gevşek Yardım MasasıCNET’in belirsiz bir ekonomide akıllı paranın nasıl hareket ettirileceğine dair kapsamı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki resmi işsizlik oranı düşük kalmaya devam ederken, Tekme atmak oturma 18 Ağustos’ta iş dünyasının liderleri arasında yapılan bir PwC Nabız anketi, yanıt verenlerin %50’sinin işgücünü azalttığını ortaya koydu. Bilgisayar devi Apple ve çevrimiçi mobilya perakendecisi Wayfair, son günlerde işten çıkarmaları duyurdu.

13 Ağustos’ta sona eren haftada, her hafta 250.000 yeni işsizlik başvurusu ve 1.437.000 devam eden başvuru ya da ilk başvuru yapıldıktan sonra tekrarlanan işsizlik maaşı başvuruları vardı. Bu bir çok insan.

daha yüksek fiyatlar Benzin, yiyecek ve diğer temel ihtiyaçlar, bir işi kaybetmeyi çok acı verici hale getiriyor. Öyleyse daha yüksek bir seviyeye git Kredi kartlarına yıllık faiz oranı Vasıtasıyla Yüksek faiz oranları. İyi haber şu ki, işinizi kaybederseniz ve dikkatsiz olmazsanız, muhtemelen işsizlik yardımlarından para toplamaya başlayabilirsiniz. İşsizlik sigortasının nasıl çalıştığını, hak kazanıp kazanmadığınızı nasıl öğreneceğinizi, nasıl başvuracağınızı ve ne kadar para almayı bekleyebileceğinizi öğrenin.


Çalkantılı ekonomik zamanlarda daha fazla tavsiye için şu adresi ziyaret edin: CNET Slack Yardım Masası.

İşsizlik sigortası nedir?

İşinizi kaybederseniz, işsizlik sigortası parası, çalışacak yeni bir yer bulana kadar ayakta kalmanıza yardımcı olabilir. Tazminat genellikle kağıt çekler, doğrudan mevduatlar veya devlet tarafından verilen banka kartları gibi haftalık ödemeler şeklinde gelir. İşsizlik parası eyalet ve federal işveren vergilerinden gelir.

İşsizlik ödeneğinden kimler yararlanabilir?

Her zaman olduğu gibi, işsizlik ödeneği için uygunluk koşulları eyaletten eyalete değişir ve uygunluğunuzu belirlemek için eyaletinizin işsizlik dairesine danışmalısınız. Aşağıda devlet işsizlik sigortası ofislerinin telefon numaraları ve web siteleri bulunmaktadır.

Ulusal Sosyal Sigorta Akademisi’ne göre, tüm eyaletler işsizlik sigortası talep sahiplerinin temel dönemde kazanılmış asgari ücrete veya aylarca çalışmaya sahip olmalarını şart koşuyor.


işsizlik oranı tablosu

Mevcut işsizlik oranı, 2010 ve 2020’de meydana gelen zirvelerin oldukça altında.

Louis Fed’de Freddie Mac

İşinizi kendi hatanız olmadan kaybettiyseniz ve yakın zamanda 12 ila 18 ay veya daha uzun bir istihdam geçmişiniz varsa, genellikle en azından bir tür işsizlik yardımı almaya hak kazanmalısınız. Kötü davranıştan dolayı kovulursanız, şansınız kalmaz. Başka nedenlerle kovulduysanız, uygunluğunuz, yaşadığınız eyalet de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olacaktır, bu nedenle bir hak talebinde bulunmak iyi bir fikirdir.

Mart 2020’de COVID-19 salgınının başlangıcında kabul edilen federal CARES Yasası, işsizlik yardımlarını esnek çalışanlara ve serbest meslek sahiplerine uzattı, ancak bu koruma Eylül 2021’de sona erdi.

Çalışma koşulları ne kadar ödüyor?

Ortalama işsizlik yardımı istatistiği çok değerli değil çünkü ödemeleriniz büyük ölçüde yaşadığınız eyalete bağlı. Örneğin Washington, haftalık maksimum 929 Dolarlık bir işsizlik yardımına sahiptir ve Massachusetts, haftalık 974 Dolarlık bir potansiyelle daha da ileri gitmektedir.

Yelpazenin diğer ucunda, Mississippi’nin maksimum haftalık kazancı 235$, Arizona’nın maksimum kazancı ise 240$. Devletlerin işsizlik yardımlarını hesaplamak için kendi yöntemleri vardır ve bunları genellikle işsizlik web sitelerinde ayrıntılı olarak açıklar. Sizinkini bulmak için aşağıdaki ülke bağlantıları listemize göz atın.

İşsizlik yardımları federal olarak vergiye tabidir ve işsizlikten aldığınız her türlü parayı yıllık vergi beyannamenizi verirken bildirmeniz gerekir. IRS, COVID-19 salgını nedeniyle 2020 vergi yılı için işsizlik yardımlarından 10.200 doları hariç tuttu, ancak hariç tutma yalnızca o yılla sınırlıydı.

IRS’ye göre, vergi sürprizlerinden kaçınmak için işsizlik maaşınızın %10’unun ödemelerinizden kesilmesini talep edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı için ne zaman başvurmalıyım?

hemen. Kovulduğunuzu duyduğunuzda, eyaletinizin işsizlik web sitesine bakın ve başvuruda bulunmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.


Bazı eyaletler, işsizlik yardımlarınız başlamadan önce “haftalarca bekleme” veya bir haftalık ödenmemiş ödeme süresi gerektirir.

İşsizlik maaşı için nasıl başvurabilirim?

Her eyalette, kimin işsizlik maaşı almaya hak kazandığını ve bunlara nasıl başvurulacağını belirlemek için bir süreci vardır. Eyalet gereklilikleri yeni mevzuatla değişebilir, bu nedenle başlamak için en iyi yer her zaman eyaletinizin Çalışma Bakanlığı’nın web sitesidir ve bu web sitesi personel dosyası veya iş merkezi olarak da adlandırılabilir.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından desteklenen bir kariyer eğitimi web sitesi olan CareerOneStop, 50 ABD eyaletinin tümü, Columbia Bölgesi, Porto Riko ve ABD Virjin Adaları için bir işsizlik yardımı aramasına ev sahipliği yapıyor.

Veya aşağıdaki listeden eyalet bağlantınız aracılığıyla işsizlik başvurusunda bulunun:

Ne zaman işsizlik maaşı alacağım?

Çalışma Bakanlığı, hak kazanırsanız, eyaletinizde işsizlik yardımı almak için ilk başvurunuzu yaptıktan sonra yaklaşık iki ila üç hafta geçmesi gerektiğini söylüyor.

COVID-19 salgınının başlangıcındaki yüksek işsizlik oranı, taleplerin işlenmesini büyük ölçüde yavaşlattı, ancak son zamanlarda düşük işsizlik oranı, eyaletlerin ayak uydurmasını kolaylaştırdı.


Ne kadar süreyle işsizlik maaşı alabilirim?

Bütçe ve Politika Öncelikleri Merkezi’ne göre, çoğu ABD eyaleti 26 hafta veya altı aylık işsizlik maaşı sunuyor. Massachusetts (30 hafta) ve Montana (28 hafta) biraz daha zaman tanır.

26 haftadan daha az işsizlik yardımı sunan diğer sekiz eyalet:

  • ıdaho: 21 hafta
  • Missouri: 20 hafta
  • Güney Karolina: 20 hafta
  • Arkansas: 16 hafta
  • KS: 16 hafta
  • Alabama: 14 hafta
  • Florida: 12 hafta
  • Kuzey Karolina: 12 hafta

Federal devletin 1970 tarihli Uzatılmış İşsizlik Tazminatı Yasası ile oluşturulan federal uzatılmış yardım programı, yüksek istihdam eyaletlerine 13 haftaya kadar ek işsizlik yardımı sağlar.

Ancak, şu anda hiçbir eyalet bu seviyeleri deneyimlemiyor. Serbest Meslek Korumalı CARES Yasası kapsamındaki genişletilmiş federal işsizlik yardımlarının süresi Eylül 2021’de sona ermiştir.

hakkında daha fazla bilgi için Hangi ülkeler enflasyon indirimi sunuyor? sakinlerine ve İş kaybından sonra zamanında atılması gereken yedi adım.

kaynak bağlantı


Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın