medyauzmani.com

İsrail’e Yahudi göçü son yirmi yılda zirveye ulaştı


Dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde yaşayan Yahudilerin İsrail’e göçü devam ediyor.

Bu kapsamda diaspora Yahudilerinin çıkarları doğrultusunda çalışan en etkili kuruluşlardan biri olarak kabul edilen “Yahudi Ajansı”, yılın ilk günü olan Yahudi Yeni Yılı vesilesiyle dünyadaki Yahudi nüfusu hakkında bilgi paylaştı. İngiliz Guardian gazetesine göre. İbrani takvimi (26 Ekim).

Geçen yıl 60.000 Yahudi

İsrail basınının bildirdiği Yahudi Ajansı verilerine göre, geçen yıl 93 ülkeden 60.000 Yahudi İsrail’e göç etti. Bunun son yirmi yılın en yüksek oranı olduğunu belirtti.

Bu yükselişin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu ülkeleri terk eden Yahudilerin İsrail’e göç etmesinden kaynaklanması dikkat çekicidir.

Geçen yıl, genellikle Yahudi Ajansı tarafından teşvik edilen ve yönetilen tahliyelerin bir parçası olarak Rusya’dan 26.000 ve Ukrayna’dan 14.000 Yahudi İsrail’e göç etti.

Dünyanın Yahudi nüfusu 15,3 milyon

İbrani Yeni Yılı’nda 15,2 milyon olan dünyadaki Yahudi nüfusu, bu yıl hafifçe artarak yaklaşık 15,3 milyona ulaştı.

Buna göre İsrail’de geçen yıl 6 milyon 950 bin olan Yahudi sayısı yüzde 2 artışla 7 milyon 80 bine ulaştı.

Yaklaşık 8,25 milyon Yahudi İsrail dışında yaşıyor ve bunların 6 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 2,25 milyonu diğer ülkelere dağılmış durumda.

Dünyadaki Yahudilerin %46,2’si İsrail’de yaşıyor

İsrail’deki Yahudilerin toplam dünya Yahudi nüfusuna oranı bir önceki yıla göre %1 artışla %46,2 oldu.

Fransa, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en fazla Yahudi’ye sahip ülke olan 442.000 Yahudi’ye ev sahipliği yapıyor. Fransa’yı Kanada (394 bin), İngiltere (292 bin), Arjantin (173 bin) ve Rusya (145 bin) takip ediyor.

İsrail’in yüksek politikası

İsrail’in sözde “dönüş” yasasına göre, bu ülkeye göç etmek için başvuran Yahudiler, “diaspora Yahudilerinin İsrail’e göçü” anlamına gelen “aliyah” yaparak İsrail vatandaşlığı alabiliyor.

Ukrayna-Rus savaşının başlangıcından bu yana, İsrail makamları da sık sık Ukraynalı Yahudilere İsrail’e göç etmeleri için telkinde bulundu.

İsrail hükümetinin Göç ve Entegrasyon Bakanlığı ile Yahudi Ajansı, Ukraynalı Yahudilerin savaş nedeniyle ülkeyi daha hızlı terk etmeleri için Aliyah’ın uygulamalarına hız verdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın