medyauzmani.com

İsrail ve Lübnan deniz sınırlarını belirleme konusunda anlaştı


Başbakan Lapid, “Güvenlik ve ekonomik ilkelerimize tamamen uygundur. Milyarlarca dolar tasarruf sağlayacaktır.” dedi. Önemli anlaşmaya ilişkin bir başka açıklama da Lübnan’dan geldi.

Deniz sınırları konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşayan İsrail ve Lübnan, müzakereler sonucunda el sıkıştı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Lübnan ile deniz sınırının çizilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

‘Tarihi bir anlaşmaya vardık’

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Lapid, Lübnan ile deniz hattında tarihi bir anlaşmaya vardık” dedi. o yazdı.

mezar taşı “Yarın güvenlik-politik kabinesini toplayacağım ve ardından bir kabine toplantısı yapacağım. Anlaşma taslağı İsrail’in güvenlik ve ekonomik alanlarda belirlediği ilkelerle tamamen uyumludur.” İfadeler kullanın.

İsrail ekonomisine milyarlarca dolar kazandıracak” dedi.

Lapid, anlaşmanın atılan adımla ilgili olarak İsrail’in güvenliğini artıracağını açıkladı. İsrail ekonomisine milyarlarca dolar kazandıracak ve kuzey sınırlarında istikrarı yeniden tesis edecek tarihi bir başarıdır” dedi. dedi.

İsrail ve Lübnan deniz sınırlarını belirleme konusunda anlaştı #1

Lübnan: Tüm haklarımız korunuyor

Lübnan cumhurbaşkanlığı, İsrail ile deniz sınırı belirleme müzakerelerinde arabulucu konumunda olan ABD’nin gönderdiği nihai anlaşma taslağında Lübnan’ın tüm haklarının güvence altına alındığını duyurdu.

Açıklamada, “Lübnan cumhurbaşkanının ABD’den İsrail ile deniz sınırlarının çizilmesine ilişkin nihai anlaşma taslağının, Lübnan’ın doğal kaynakları üzerindeki tüm hak ve taleplerini karşıladığını” da sözlerine ekledi. İfadeler kullanılır.

Her iki tarafın taleplerini karşılayan bir çözüm

Aoun’un İsrail ile nihai anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede açıklanmasını umduğunu ve resmi açıklamadan önce bazı görüşmelerde bulunacağını belirtti.

Lübnan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Elias Abu Saab, İsrail ile deniz sınırı anlaşması müzakerelerinde her iki tarafın taleplerini karşılayan bir çözüme ulaştıklarını açıkladı.

İsrail ile Lübnan arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığı

İsrail ile Lübnan arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik bir alan üzerinde denizcilik anlaşmazlığı yaşanıyor.

Her iki ülke de bu bölge için kıta sahanlığı talep ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisans sürecini başlattığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde bulunduğunu iddia ediyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı alanı 2.290 kilometrekare olarak değerlendiriyor.

İsrail ve Lübnan deniz sınırlarını belirleme konusunda anlaştı #2

iki ülke arasındaki süreç

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, İsrail ile bir yıldır askıya alınan dolaylı müzakereleri yeniden başlatmak için 14 Haziran’da ABD’li diplomatik arabulucu Amos Hochstein ile bir araya geldi.

Hochstein en son 9 Eylül’de Beyrut’ta temas kurmuş ve bir anlaşmaya varılacağına dair iyimserliğini dile getirmişti. Lübnan cumhurbaşkanı ayrıca 19 Eylül’de İsrail ile müzakerelerin son aşamasına geldiğini ve teknik detayların tartışıldığını belirtti.

Lübnan ve İsrail, 2 Ekim’de ABD’den deniz sınırının çizilmesine ilişkin “yazılı teklif” aldıklarını açıkladılar.

Tansiyon yine yükseldi

AA News’e göre Lübnan, ABD’nin 4 Ekim’de sunduğu yazılı öneriye “bazı değişikliklerin talep edildiğini” belirterek yanıt verdiğini duyurdu. İsrail Başbakanı Yair Lapid’in 6 Ekim’de Beyrut’un taslak anlaşmada değişiklik yapma taleplerini reddettiği bildirildi.

lapidin, Lübnan, anlaşma metninde yapmak istediği değişiklikleri kabul etmedi ve müzakere heyetine bunları reddetmesi için talimat verdi” dedi. Seçildi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Hizbullah’ın İsrail’in altyapısını yok etmeye çalışması halinde Lübnan’ın ödeyeceği askeri bedelin “ağır” olacağı tehdidinde bulundu.

Ordu Talimatları: Herhangi bir senaryoya hazırlanın

Aynı gün çöken İsrail güvenlik kabinesi toplantısında Gantz, müzakerelerdeki olumsuz gelişmelerin ardından orduya sınırda “herhangi bir saldırı veya savunma senaryosuna hazırlanma” talimatı verdi.

Son engellemenin ardından ABD’li diplomat ve arabulucu Amos Hochstein’ın hafta sonu iki tarafla görüşmelerde bulunduğu ve müzakerelerde ilerleme kaydedildiği bildirildi.

İsrail ve Lübnan deniz sınırlarını belirleme konusunda anlaştı #3

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın