medyauzmani.com

İşbirliğini nasıl yazarsınız İşbirliği TDK Yazım düzeltmesi … İşbirliği mi İşbirliği mi?


İşbirliği yerleşik olarak mı yoksa ayrı olarak mı yazılıyor?

Ayrı ayrı mı yoksa birleşik mi yazıldığını merak ettiği kelimelerin arasında “işbirliği yapmak” kelimesi geldi. Bu kelime taşıdığı anlama göre kullanıldığında ayrı yazılmalıdır. Türk Dil Kurumu’ndan bakıldığında kelimenin doğru yazılışı ‘işbirliği’ olarak öne çıkıyor.

işbirliği (doğru)

İşbirliği (yanlış)

İş ve birim kelimeleri ile ayrı ayrı doğru yazılmalıdır. Aksi takdirde, yazım yanlışı ile ilgili cümledeki tespit ile yanlış muamele görecektir.

İşbirliği mi, işbirliği mi?

İnsanları çıkarları doğrultusunda bu yolda birleştiren durum işbirliği olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda birçok kişinin yapmış olduğu işbirlikçi bir pozisyon veya çalışma olarak da öne çıkıyor. Bu tartışılan anlamlarla birlikte işbirliği kelimesi ayrı yazılır. Özellikle TDK üzerinden bakıldığında bu kelime bir cümle içinde veya tek başına “işbirliği” olarak kullanılmaktadır.

‘Şirketler büyük bir işbirliğine girdiler.’

“Bu çalışma adına işbirliği yapmamız çok önemli.”

“Her konuda işbirliğiniz için teşekkürler.”

Görüldüğü gibi, yukarıdaki cümlelerde olduğu gibi, işbirliği kelimesi ayrı olarak ele alınabilir ve kullanılabilir. Özellikle taşıdıkları anlamla sık kullanılan kelimeler arasında yer aldıklarını da eklemek mümkündür. Türk Dil Kurumunda yazım hatası yapmamak için birleşik olarak alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın