medyauzmani.com

İran’daki protestoları destekleyenler yargılanacak


İran yargı erki başkanı Gholamhossein Mohseni Ejei, 22 yaşındaki Mohseh Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolara destek verenlerin yargılanacağını duyurdu.

Resmi İran haber ajansı IRNA’ya göre, Yüksek Yargı Konseyi toplantısında konuşan Ejei, ülkedeki protestoları destekleyenleri uyardı.

Ejei, sadece sokağa çıkanların değil, onlara destek verenlerin de suçlu olduğunu ve bu kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağını söyledi.

Göstericilere maddi ve manevi tazminat ödenecek

AA Haber’e göre. Egyi, devam eden protestolara ülkenin bazı ünlü isimlerinin desteğine yanıt olarak, ülkeye verilen maddi ve manevi zararın bedelini bu kişilerin ödeyeceklerini söyledi.

İran'daki protestoları destekleyenler 1 numara yargılanacak

Bu protestocular isyancılar.

Aynı oturumda Tahran Savcısı Ali Al-Qassi Mehr da konuştu. “İsyancı” Göstericilerin bir an önce yargılanması için Savcılık bünyesinde özel şubeler kurulduğuna dikkati çekti.

Mahsa Amini’nin gözaltında ölümü İran’ı kızdırdı

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan Mahsa Amini’nin, “ahlak polisi” olarak bilinen mentorluk devriyeleri tarafından “tesettür kurallarına uymadığı” iddiasıyla ölümü. , ülkede infial yarattı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Skies’ta cenazesinin ardından başlayan protestolar kısa sürede ülkenin birçok şehrine sıçradı.

Bazı ünlü İranlı sporcular ve sanatçılar da yaydıkları mesajlarla protestocuları desteklediler ve kolluk kuvvetlerinin müdahale şekline tepki gösterdiler.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın