medyauzmani.com

İran’da sokaklar bitmiyor – Son Dakika Dünya Haberleri


Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi, “İran, ülkenin güvenliğine ve güvenliğine aykırı hareket edenlerle sıkı bir şekilde ilgilenmeli” dedi ve bir hafta içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e yükseldi. Uluslararası Af Örgütü, polisin olay yerinde gerçek mermi kullandığını bildirdi. en az 20 şehir Hürriyet’te yer alan habere göre 80’den fazla yerleşim yerindeki gösterilerde yaklaşık bin kişi tutuklandı.

Gazeteciler gözaltına alındı

Bu arada Tahran Gazeteciler Sendikası başkentte 10 gazetecinin “casusluk” suçlamasıyla tutuklandığını duyurdu. Gösteriler arttıkça “yetersiz” polisler yerine Devrim Muhafızları’nın meydana inebileceği bildiriliyor. Mahsa Emini, Tahran’ın “ahlak polisi” tarafından “tesettür kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra komaya girdi ve üç gün sonra kaldırıldığı hastanede öldü. Sokaklar Emini’nin işkenceden öldüğü iddialarıyla cıvıl cıvıldı.

STARLINK cevap mı?

Bu arada ABD’nin yaptırımlardan muafiyet teklif etmesinin ardından Elon Musk, Starlink uydu internetini İran’da hizmete aldıklarını duyurdu. Ülkede Facebook, Twitter, TikTok ve Telegram ile WhatsApp ve Instagram gibi hizmetler devre dışı bırakıldı. Ancak teknoloji uzmanlarına göre şu anda İran’da bu hizmeti kullanacak uydu alıcısı yok. İşgalin başlangıcında Musk, uydu alıcılarını kamyonla Ukrayna’ya gönderdi.

Hükümet yanlıları sokağa döküldü

Artan gösterileri protesto etmek için Tahran’da binlerce kişi hükümete destek için toplandı.

Göstericiler, hükümet yanlısı sloganlar atarak, “Kahrolsun Rukban” ve “Kahrolsun İsrail” yazılı pankartlar taşıyarak Devrim Meydanı’na yürüdüler.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın