medyauzmani.com

İran’da Mahsa Amini gösterileri 9 soruda


22 yaşındaki Mohsa Amini’nin gözaltında öldürülmesiyle başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda 201 protestocu öldürüldü. AA tüm süreci mercek altına aldı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltında ölümünün ardından patlak veren gösteriler yaklaşık bir aydır devam ediyor.

İran’da üniversite öğrencileri ve işçilerin katılımıyla sokak gösterilerinde sloganların tınısı yükselirken, yönetimin açıklamaları ve polisin müdahalesi sert bir şekilde artıyor.

AA muhabiri, İran’daki protestolarla ilgili soru ve cevapları 9 soru cevap olarak derledi.

Gösteriler nasıl başladı?

13 Eylül’de Tahran’da “ahlak polis” Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hastalanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini, 16 Eylül’de Ershad olarak bilinen uzatma devriyelerinin elinde hayatını kaybetti.

Amini’nin memleketi Skies’da 17 Eylül’de cenazesinin ardından başlayan gösteriler, ülkenin birçok şehrine sıçradı.

İran'da 9 Soruda Mahsa Amini Gösterileri #1

Göstericilerin talepleri neler?

ilk günlerinde, “Ahlak Polisi” E ‘zorunlu başörtüsü’ Bu uygulamaya karşı başlatılan eylemler daha sonra rejim karşıtı gösterilere dönüştü.

Protestocular sokaklara çıktı “Kadın, Yaşam, Özgürlük” Sloganlara ek olarak ülkenin lideri Ali Hamaney’i hedef almak diktatörü devirmek Sloganlar attılar.

9 soruda İran'da Mahsa Amini gösterileri #2

Ülke yöneticilerinin tepkisi ne oldu?

İran lideri Hamaney 3 Ekim’de yaptığı açıklamada protestolardan ABD ve İsrail’i sorumlu tuttu.

Hamaney, Batılı güçlerin İran’ı rejim karşıtları aracılığıyla bölmeyi amaçladığına inanıyordu. “Bu devrimler ABD’nin ve (İsrail) Siyonist rejiminin bir projesidir. Yurtdışındaki bazı İranlı hainler tarafından kendilerine para ödenerek onlara yardım edildi. Rejim”, ülkede ayaklanmayı körüklemek ve güven ortamını yok etmektir. Ateşli tipleri kışkırtıyor.” dedi.

İran hükümet sözcüsü Ali Bahadori Shahrami dün yaptığı açıklamada, ülke genelinde protestoların devam ettiğini söyledi. Organize ve terör eylemleri gibi tanımlanır.

brüt, Bazı örgütlü ve terörist girişimler, İran’ın düşman ve muhaliflerinin şeriat, güvenlik ve halk barışını zedelemek için her koşula uygun projeler ürettiğini ortaya koydu” dedi. İfadeler kullanın.

İran'da Mahsa Amini gösterileri 9 soru #3

Gösterilerde kaç ölü var?

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Vakfı’nın 12 Ekim’de yayınladığı raporda, Emini’nin ölümünün ardından başlayan sokak gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 201 protestocunun hayatını kaybettiği belirtildi.

Ülkenin 31 ilinden 18’inin rakamlarına yer verilen raporda, en büyük can kaybının Sünnilerin çoğunlukta olduğu Sistan-Belucistan eyaletinde yaşandığı belirtildi.

Raporda, Sistan-Baluchestan Eyaletinde 93, Mazandaran’da 28, Kürdistan Bölgesi’nde 14, Gilan ve Batı Azerbaycan’da 12, Tahran’da 11, Kirmanşah’ta 8, Elborz’da 5 ve Horasan Razivi ve İsfahan’da 3 kişi bulunuyor. Kazvin, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Zencan ve Doğu Azerbaycan’da iki protestocu ve Ilam, Buşehr, Semnan ve Huzistan’da birer protestocu öldü.

İran'da Mahsa Amini gösterileri 9 soruda 4.

Sistan ilinin Zahedan kentindeki Sünnilerin Mekki Camii’ne 30 Eylül Cuma namazı sonrası düzenlenen protestolarda güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 42 kişi hayatını kaybetti. -Can kayıplarının çoğunun kaydedildiği Belucistan. Takip eden günlerde bu sayı 95’e yükseldi, bazı yaralılar öldü ve devam eden sokak gösterilerine güvenlik güçleri müdahale etti.

İran’da ise Sünni din adamı ve Zahidan Cuma İmamı Mevlevi Abdülhamid İsmailzahi olayı anlattı. “o yaptı” gibi tanımlanır.

Olaylar sırasında Sistan-Belucistan Eyaleti Devrim Muhafızları İstihbarat Başkan Yardımcısı Hamid Rıza Haşimi’nin bir protestocu tarafından vurulması sonucu öldüğü açıklandı.

Zahedan’da göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 5 askerin şehit olduğu açıklandı.

İran'da Mahsa Amini gösterileri 9 soruda 5.

Gösterilerde kaç polis ve asker öldü?

İran hükümetine yakınlığıyla bilinen İran gazetesi, 10 Ekim’de ön sayfasında Emini’nin ölümünün ardından başlayan sokak gösterilerinde 24 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ölenler arasında Devrim Muhafızları Ordusu’ndan askerler, istihbarat birimi çalışanları ve Besik milis üyelerinin de olması dikkat çekiyor.

Gösteriler sırasında 200’den fazla güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

9 soruda İran'da Mahsa Amini gösterileri #6

Gösterilerin lideri kim ve kim organize ediyor?

İran’ın birçok şehrinde yaklaşık bir ay süren gösterilerin lideri yoktu. Göstericilerin yurtdışında Rıza Pehlevi ve Halkın Mücahitleri gibi rejim karşıtı örgütlerin liderlerine yaklaşmadıkları kaydedildi.

Bazı muhalefet siyasi yorumcuları, muhalefet liderlerinin gösterilerde eski rejimi reddetmesini memnuniyetle karşıladı.

9 soruda İran'da Mahsa Amini gösterileri #7

Kamu malına verilen zarar ne kadardır?

Ülke geneline yayılan gösterilerde çok sayıda kamu malının ve aracının imha edildiği bildirildi.

Devrim Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen Fars Haber Ajansı’na göre, 15 polis arabası, 70 metro istasyonu, 170 metro otobüsü, 323 banka şubesi, 85 ambulans ve 30 itfaiye aracı hasar gördü.

9 soruda İran'da Mahsa Amini gösterileri #8

Gösteriler toplumun hangi kesimlerinden destek buldu?

Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan gösteriler, başta tesettür talebine karşı kadınlar tarafından benimsendi.

Emini’nin Kürtlüğü nedeniyle Kürt bölgesinde patlak veren gösteriler daha sonra başkent Tahran, Meşhed ve İsfahan gibi büyük şehirlere sıçradı.

Sokak gösterilerinin yanı sıra Tahran, Tebriz, Meşhed ve İsfahan gibi büyük şehirlerdeki üniversitelerde bazı öğretmenler ve lise öğrencileri de gösterilere katıldı.

İşçi sınıfı da 10 Ekim’den itibaren protestolara katıldı. Buşehr vilayetinde, Emini’nin ölümünün ardından başlayan protestolara petrokimya ve rafineri işçileri de grevle destek verdi.

9 soruda İran'da Mahsa Amini gösterileri #9

Yabancı ülkelerin yaklaşımı nedir?

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada, Mahsa Amini gösterilerinde göstericilere yönelik polis müdahalesini kınamış ve bazı İranlı güvenlik görevlilerine yönelik cezai kararlar almıştır.

Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekilleri, İran’ı Emini’nin 6 Ekim’deki ölümüyle ilgili tarafsız bir soruşturma yürütmeye çağırdı.

Avrupa Birliği’nde “Cinayetin sorumlularına yaptırım uygulanıyor” aramayı yaptı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın