https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Haber » İki kısma ayrılan dev kayanın gizemi; Kırmalı mıyız yoksa eritmeli miyiz?

İki kısma ayrılan dev kayanın gizemi; Kırmalı mıyız yoksa eritmeli miyiz?


Kommagene Krallığı, Roma, Bizans ve Memlûkler tarafından kullanılan, çarşı, cami, zindan ve su yollarının kalıntılarıyla eşsiz bir tarihi geçmişe sahip olan Qahta Kalesi’nin de bulunduğu Nemrut Dağı’nın eteklerindeki antik Qahta köyü şimdi hizmete açıldı. çok ilginç bir tartışma ile gündemde. 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde on binlerce insan hayatını kaybetti, yüzbinlerce bina yıkıldı, dağlar yarıldı, yollar çöktü. Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Eski Kahta olarak bilinen Kocaehisar Mahallesi’nde deprem sırasında ilginç bir olay yaşandı. Tonlarca ağırlığındaki kaya ikiye ayrılarak Hacı Bolgur’a ait tek katlı evin üzerine düştü. Kimse ölmedi veya yaralanmadı ama korkusu büyüktü. Bölgedeki evler boşaltılırken, şimdi günlerdir çadırlarda yaşayan köylüler bu kayaya ne olacak diye soruyor. Kaya güvenli olana kadar kimse evinin soyulmasını istemez.

Oraya nasıl gittin?

Cumhuriyet dönemine kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve hatta Kahta bölgesinin merkezi olan köyde, o kayanın oraya nasıl geldiği konusundaki tartışmalar sürüyor. Kayanın gizemi hala çözülmemişken köye gittiğimizde ilginç bilgilere rastladık. Hatta o kaya kimine göre 300, kimine göre 1500 yıldır orada duruyor. Rivayete göre kaya yıkanınca altında iki ev kalmış ve o evlerdeki insanlar ölmüş. Hatta o evlerden zaman zaman bir şeyler çıkarmış. Köyün ileri gelenleri dedelerinden, dedelerinden duyduklarını anlatır. Yıllardır bu kayanın köyün başının ne zaman belaya gireceğini düşünmüşler. Ayrıca son günlerde yağan yağmur korkuyu artırıyor. Zemini kaygan olan kaya çekilirse tahribatı büyük olur.

Köylülerden Aziz Özkazang, onlara korku içinde olduklarını söyler. Eşyalarımızı da alamıyoruz. Kayayı güvenli hale getirmek için yerine kırılabileceğini söylüyor. Bazı köylüler kayayı kimyasallarla eriterek yok etmekten bahsediyor. Kaya oradan kaldırılıncaya kadar eve dönmeyeceklerini söylüyorlar.

Çözümü kim bulacak?

Köyün muhtarı İzzet Afji de kayanın bölgeden kaldırılması için devlet kurumlarına başvurduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. “Peki kayanın yanındaki o ev nasıl inşa edildi?” Kendisine sorduğumuzda yapının çok uzun zaman önce kayanın dibine yapıldığını ve yakın zamanda tadilattan geçtiğini söyledi. Köyün muhtarı İzzat Avcı, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden kayanın sökülmesini istediklerini anlatarak, “Depremde köyde 30’dan fazla ev hasar gördü. Şimdi herkes kayanın bölgeden kaldırılmasını bekliyor.” O şikayet eder.

Valilik harekete geçti

Kaymakamlık, afet ve acil durum yönetiminde köylüleri rahatsız eden dev kayanın kırılması için de önlem aldı. Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, deprem nedeniyle hem ilçelerde hem de köylerde konteyner ihtiyacına vurgu yaptı. Kaymakam Corcutata, “Dev kayanın ne zaman ve nasıl geldiğini kimse bilmiyor. Elimizden geldiğince köylüleri bu tehlikeden kurtaracağız” diyen Corcutata, bölgeyi tarihi Kahta Kalesi’nin dokusuna göre inşa etmeyi planladıklarını belirterek, ve depremde zarar gören binaları taştan ve kale mimarisine uygun yapmak ve restore etmek istedikleri için, böylece köy turistlerin de ilgi odağı olacak.

Erkan Sarıkaya – Milliyet

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın