medyauzmani.com

Hindistan ile uzun vadeli bir barış istiyoruz


Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, ülkesinin Keşmir’de Hindistan ile adil ve kalıcı bir barış yoluyla mümkün olabilecek uzun vadeli bir barış istediğini belirtti.

Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. oturumunda yaptığı konuşmada, Güney Asya’da sürdürülebilir barış ve istikrarın Cammu ve Keşmir sorununun adil ve kalıcı bir çözümüne bağlı olduğunu belirterek, Hindistan’ın Hindistan’ı ortadan kaldırma kararına yanıt verdi. Özel Bölge. 5 Ağustos 2019’daki durum.

Hindistan ile Keşmir’de uzun vadeli bir barış ve bunun adil ve kalıcı bir barışla sağlanabileceği arzusunu dile getiren Şerif, Yeni Delhi’nin yapıcı ilişkilere elverişli bir ortam yaratmak için güvenilir adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Dünyada yükselen İslamofobi olgusuna dikkat çeken Şerif, Hindistan’da 200 milyondan fazla Müslümana resmi olarak desteklenen baskıların İslamofobinin en kötü tezahürü olduğunu söyledi.

Pakistan: Hindistan ile uzun vadeli barış istiyoruz #1

Sel felaketinde Batı ülkelerine gönder

AA Haber’e göre. Pakistan’daki sel felaketinde Şerif “Yaratmadığımız bir (iklim değişikliği) kriziyle mücadelede yalnız mı olacağız?” dedi.

Son 12 haftada çok sayıda hayat kurtardıklarını kaydeden Şerif, yaklaşık 11 milyon insanın yoksulluk sınırının altına itileceğini ileri sürdü.

Acil ihtiyaçlar ile mevcut kaynaklar arasındaki boşluğa dikkat çeken Sharif, insan gücü ve kaynakların baskı altına alındığını kaydetti.

Pakistan’ın küresel sera gazı emisyonlarına %1’den daha az katkıda bulunduğunu kaydeden Sharif, iklim değişikliğine karşı en hassas 10 ülkeden biri olduğunu söyledi.

Pakistan: Hindistan ile uzun vadeli bir barış istiyoruz #2

İsrail ve ABD’ye davet

Şerif, ABD’yi Afganistan’ın donmuş rezervlerini serbest bırakmaya çağırdı ve dünyayı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Afganistan’a 4,2 milyar dolarlık insani ve ekonomik yardım sağlama çağrısına olumlu yanıt vermeye çağırdı.

Filistin meselesine de değinen Şerif, İsrail’e Filistin halkının insan haklarının alenen ihlalini derhal durdurması ve Mescid-i Aksa ile tekrarlanan alaya son vermesi çağrısında bulundu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın