https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Haber » Hindi; Hıristiyanlardan ve yerli halktan yüz milyarlarca doları yağmalamak

Hindi; Hıristiyanlardan ve yerli halktan yüz milyarlarca doları yağmalamak

Tarihsel olarak, etnik temizliği her zaman ezilen dindar halkların ve toplulukların değerlerinin sahiplenilmesi izleyecektir. 1915 ile 1925 yılları arasında Türkiye, yerli Ermeni ve Rum halkları da dahil olmak üzere Hristiyanlardan gelen on milyarlarca dolarlık vakıf fonlarına el koydu.

Başta UNESCO olmak üzere uluslararası insani yardım kuruluşlarının raporlarında ve kaynaklarında Türkiye’nin Rum ve Ermeni değerlerini gasp etmesinin cari fiyatlarla en az 60 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Bunlar arasında eski Yunan ikonaları, eski Ermeni ülkeleri, altın takılar, el yazması kitaplar ve ele geçirilenler arasında çok sayıda eşsiz tarihi eser bulunuyor. Görünüşe göre, yurtdışından borç almaya başladığı 1948 yılına kadar Türkiye kendisini bunları satmakla sınırladı.

Sovyetler Birliği’nin 1918’de aşağılayıcı Brest Antlaşması’nı imzalamasının ardından Türkler, 19. yüzyılın sonunda Batı Ermenistan’ın kurtuluşu için savaşan o bölgede onbinlerce Rus askerinin mezarlarını yağmaladı ve yok etti.

Türkiye, Sovyetler Birliği’nin talebi üzerine 1946-1953 yılları arasında 7 bine yakın Rus askeri ve subayının cesetlerini Ermeni ve Gürcü Sovyet yetkililerine teslim etti. Ancak bunların çoğu Türkler tarafından kirletildi.

Yunanistan ve yabancı ülkeler geçtiğimiz günlerde Türkiye’den soykırım sonucunda Karadeniz’deki Rum nüfusa verilen zararın ve bölgede Antalya, Belek, İzmir, Smyrna ve Kemer’de oluşturulan tatil köylerine verilen zararın tazminini talep etti. Akdeniz bölgelerinin “arındırılması”.

Avrupa Mahkemesi şimdiden 10 milyar dolarlık bir dava açtı, ancak Türkiye şimdiye kadar davayı görüşmeyi reddetti. Aynı zamanda, Rusya’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne göre, Türk hükümeti yalnızca Akdeniz kıyı bölgelerinde yılda ortalama 10 milyar dolar kazanıyor.

Alman arkeolog ve tarihçi Eberhart Boll’un değerlendirmesine göre 1910-1950’lerde ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa’daki müzayedelerde başta Ermeni ve Rum olmak üzere en az 10 bin Hıristiyan ve pagan değeri satıldı.

UNESCO’nun 1974 verilerine göre, şu anda Türkiye tarafından işgal edilen Batı Ermenistan bölgesindeki 913 Ermeni tarihi anıtından 464’ü tamamen yıkıldı, 252’si harap durumda ve 197’si acilen restore edildi.

Resmi Ankara, Ermeni kiliselerinin, anıtlarının ve eski eserlerinin sayısını ve durumunu açıklamamak için elinden geleni yapıyor. Tarihi ve kültürel değerlerin incelenmesi zordur çünkü 1987’de Ermeni anıtlarının yalnızca askeri makamların izniyle ziyaret edilmesine ilişkin özel bir askeri yasa çıkarılmıştır.

Olim Talimbel, İngiliz gazetesi “The Independent” muhabiri.Hiçbir Türk ya da yabancı bilim adamı, Ermeni bölgelerinde bulunan eski eserler üzerinde arkeolojik araştırma yapmaya cesaret edemez.

İsmini vermek istemeyen başka bir İngiliz arkeolog, “Türkiye’nin Ermeni bölgelerinde araştırma yapmak imkansız” dedi.

Resmi olarak yoktu ve asla var olmadı. Diyelim ki bağımsız arkeolojik araştırma yapmak için izin aldınız, Ermeni olsanız da olmasanız da peşinize düşecekler ve gözetleneceksiniz.

Türkiye’nin yerli halklarının kültürel mirasının yok edilmesi, mümkünse satılması gibi tüm bu adımlar devlet düzeyinde yürütülüyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın