medyauzmani.com

Gözler kritik zirvede! Masada barış umudu…


Erdoğan, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısına ve Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) altıncı zirvesine başkent Astana’da katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile zirvenin oturum aralarında görüşmesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması için umut verdi.

Putin’le tanışmak

Erdoğan, iki günlük Astana ziyaretinin ilk gününde Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasımkumert Tokayev ile bir araya gelecek. Ardından Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısı, anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısı yapılacak.

Ziyaretin ikinci günü, CICA Zirvesi ile ikili görüşmelere ayrıldı. Erdoğan önce Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Erdoğan ve Putin bu hafta Astana’da bir araya gelecek ve bu toplantı meseleleri tartışmak için bir fırsat ve Moskova her türlü müzakere teklifini dinlemeye hazır ama önce anlaşmanın içeriğini öğrenmeliyiz. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin ve Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yapması konusunu görüşebileceklerini duyurdu. Rusya’dan gelen bu açıklamaların ardından gözler Erdoğan ile Putin arasında gerçekleşecek kritik görüşmeye çevrildi.

Akkar ve Soigo buluşması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeye ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilerde şu ifadelere yer verildi: “Ukrayna bağlamında; Cumhurbaşkanımızın birçok kez ifade ettiği gibi, daha fazla can kaybını önlemek ve barışı tesis etmek için acil ateşkesin önemi ve bölgedeki istikrar memnuniyetle not edildi ve memnuniyetle kaydedildi. Ateşkes konusunda fikir birliği olduğu…tahıl taşımacılığındaki gelişmelere odaklandık.”

Kaynak: Aslıhan Altay KARATAŞ

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın